Libor Dvořák: Prigožinův kult v ruských městech
Tohle asi ještě před pohřbem nikdo nečekal: ihned po tragické smrti Jevgenije Prigožina, kterou úřady vzápětí oficiálně potvrdily, ale nevysvětlily, začala v malých i velkých ruských městech živelně vznikat pietní místa, plná fotografií, květin a hořících svící.
Kolem těch se celodenně kupí další a další lidé, kteří zřejmě cítí potřebu připomenout si a uctít památku recidivisty, mafiánského podnikatele a dobrodruha, který pro běžného Rusa nic dobrého neudělal.
Čtěte také
Přesto se před pár dny z jednoho takového hloučku ozval hlas mladého Prigožinova obdivovatele, který vyslovil názor, že kdyby se jeho idol mohl napřesrok v březnu zúčastnit prezidentských voleb, získal by přes 90 procent hlasů.
To je samozřejmě vyloučeno – i kdyby se něco takového hypoteticky přihodilo, dobře promazaná kremelská mašinérie by se hravě postarala o to, aby to nevešlo ve všeobecnou známost a aby se vítězem stal ten, kdo se jím stát má a musí – Putin.
Poutní místo?
Čtěte také
Však už jím taky de facto je: Kreml mu připravil tři sparingpartnery, kteří k volbám přijdou jen do počtu a jen kvůli zdání jakési demokracie a na něž je kladen jediný požadavek, totiž aby nebyli příliš mladí a Putin vedle nich nevypadal jako dědek. Současný prezident se ostatně podle oficiálních statistik těší podpoře tří čtvrtin obyvatelstva.
A tím by se vlastně dal vysvětlit i fenomén Prigožin: Rusové sice respektují Putinovu moc, ale činí tak do značné míry ze strachu, který celou společnost svírá stále silněji. A tak jakmile se objeví figura, alespoň obrysově připomínající historické rebelanty typu Stěnky Razina či Jemelky Pugačova, mnozí se k ní víceméně pudově přikloní.
Nejvyšší kremelská místa teď měla ještě jednu starost, jednoduše vyjádřitelnou nerudovským „kam s ním?“. Nedávno proskočila zpráva, že na Serafimovském hřbitově v Petrohradu, kde jsou ostatně pochováni Putinovi rodiče, začíná správa instalovat bezpečnostní rámy.
Média ostatně očekávala, že Prigožin by mohl být pochován i jinde. Na hřbitově v Porochovu teď leží po boku svého otce. Pohřeb byl neveřejný, skromný, v rodinném kruhu, trval jen asi půl hodiny a zesnulý se nedočkal žádných vojenských poct, na které měl jako hrdina Ruska nárok.
Úřady teď ale v každém případě mají jinou starost: zda na hřbitově v Porochovu živelně nevznikne poutní místo, kam se ke hrobu sv. Prigožina budou chodit modlit jeho věrní vyznavači.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka