Libor Dvořák: Pět scénářů vývoje války na Ukrajině

8. červen 2022

BBC u příležitosti sta dní války na Ukrajině zveřejnila pět nejpravděpodobnějších scénářů vyústění tohoto nečekaného konfliktu. Jsou přirozeně nezaručené, ale přesto velmi zajímavé – už proto, že válečné štěstí se jednou pousměje na jednu stranu, jenže pak se zase přikloní k té druhé. Je opravdu těžké stanovit, který z těchto scénářů má k realitě nejblíže, ale posuďte sami.

Scénář první – dlouhá opotřebovávací válka. Ta může pokračovat ještě celé měsíce, ne-li roky, dokud obě strany budou schopny síly protivníka systematicky semílat.

Čtěte také

Vše se bude měnit podle toho, jak jedna či druhá strana bude dosahovat taktického úspěchu nebo bude naopak na čas neúspěšná. Tento vývoj lze považovat za dosti pravděpodobný a Putin bude v takovém případě předpokládat, že Západ se v otázce podpory Ukrajiny jednoduše unaví.

Scénář druhý – Putin jednostranně vyhlásí příměří. Věc v této chvíli těžko představitelná, ale nastat by mohla: Ruský prezident by prohlásil, že „speciální vojenská operace“ dosáhla svých cílů, protože obyvatelstvo „lidových republik“ je spolehlivě ochráněno a podařilo se vybudovat suchozemský koridor na Krym. Kdyby Rusko chtělo, mohlo by tento scénář uplatnit vlastně kdykoli, a ještě si zahrát na mírotvorce.

Živou sílu Rusko obětuje

Čtěte také

Třetí scénář – pat. Rusko i Ukrajina dospějí k názoru, že vojensky už nikam dál nepokročí a usednou k jednacímu stolu. Pokračování války jim totiž nebude stát ani za prolévanou krev, ani za šílené náklady, a to z obou stran.

Scénář čtvrtý – vítězství Ukrajiny. Zatím nezní příliš pravděpodobně, ale vyloučeno to není. Mohlo by se kupříkladu stát, že vůle Ukrajinců nepoleví a podpořena západními raketovými systémy a dalekonosným dělostřelectvem promění dosavadní obranný charakter války ze své strany naopak v útočný. Otázkou je, jak by se při podobném vývoji zachoval Putin a zda by právě v této chvíli nenasadil chemické či dokonce jaderné zbraně.

Libor Dvořák

A konečně scénář pátý – vítězství Ruska, které se na samém počátku války naprosto samozřejmě předpokládalo. Ať se nám to líbí či ne, je plně myslitelný, zejména u vědomí obrovské početní převahy Rusů jak ve válečném materiálu, tak v živé síle, kterou ruská strana v případě potřeby navíc bez mrknutí oka klidně obětuje.

Z těchto hypotéz si tedy podle vlastních preferencí a vlastního vkusu můžeme vybrat, jenom s tím nebezpečím, že nevyzpytatelný reálný život stejně rozhodne docela jinak.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio