Libor Dvořák: Íránské revoluční gardy tajily sestřelení ukrajinského letadla

29. leden 2020

S velmi zajímavou informací přišel známý americký list The New York Times.

Íránské ozbrojené síly před náboženským vůdcem země ajatolláhem Chameneím a hlavně před íránským prezidentem Hasanem Rúháním celé tři dny tajily, že ukrajinský boeing u Teheránu počátkem tohoto měsíce samy sestřelily. Rouhání okamžitě tvrdě požadoval, aby tato informace byla zveřejněna – jinak hodlal rezignovat.

Čtěte také

O tom, že ukrajinský boeing neměl technické problémy, ale byl sestřelen íránskou raketou země vzduch, se vedení Sboru strážců islámské revoluce dovědělo už pár minut poté. Jak říkají zasvěcení novináři, diplomaté i lidé z okolí Chameneího, jako první hlášení o fatálním omylu vyslechl velitel vzdušných a kosmických sil revolučních gard Amír Alí Hadžizóda, který vše sdělil dalším vysoce postaveným íránským politikům a armádním velitelům.

Sbor strážců islámské revoluce totiž není jako zbytek ozbrojených sil země podřízen prezidentovi, ale přímo ajatolláhovi Chameneímu. Hadžizóda prý přitom velitelskému sboru doporučil, aby před podřízenými vše i nadále tajili a nevyvolali tak demoralizaci armády i revolučních gard.

Ztratil jsem svou čest

Velitelský sbor pak jmenoval tajný vyšetřovací výbor, který dlouze vyslýchal přímé aktéry incidentu, ale když vše do detailu zjistil, vše nejdřív sdělil jen Chameneímu. Opakovaně volajícímu prezidentu Rúhánímu generálové prostě nebrali telefon.

Čtěte také

Navíc původně zvažovali možnost tajit tuto vskutku osudovou informaci až do definitivního prozkoumání černých skříněk letadla, které podle jejich odhadu mohlo (a zřejmě taky bude) trvat i několik měsíců.

Jak vedení revolučních gard přiznalo, byla za tím snaha „odvrátit v zemi další krizi“. Nejmenovaný vysoce postavený člen vedení revolučních gard listu New York Times přímo řekl: „Ochránit Islámskou republiku za každou cenu je přece náš hlavní úkol.“

Ještě 10. ledna, tedy už dva dny po katastrofě, oficiální představitel vlády Alí Rabií označil teorii o sestřelu letadla za „velkou lež“. Právě tento muž poté, co pravda vyšla najevo, v slzách zaúpěl. „Takže jsme lhali my? Co si mám počít? Ztratil jsem svou čest.“ Faktem ovšem je, že po přiznání volal nejen podle svědků vyloženě zuřící Rúhání, ale i sám ajatolláh Chameneí.

Libor Dvořák, novinář, komentátor Českého rozhlasu Plus a překladatel z ruštiny

Ostatně připomeňme v této souvislosti jednu zajímavou reakci z Moskvy, která zazněla hned po íránském přiznání. Místopředseda branného výboru Státní dumy Jurij Švytkin prohlásil: „Byl to raketový úder, vyprovokovaný Spojenými státy, a odvetnou reakci Íránu nutno považovat za neúmyslnou.“ Poslanec k tomu dále dodal, že za tragédii tak nemůže jen Írán, ale kupodivu i USA. A je to.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio