Libor Dvořák: Dopady stropu na ruskou ropu

8. prosinec 2022

Toto pondělí vstoupilo v platnost další sankční opatření EU vůči Rusku – embargo na dodávky ruské ropy. Zákaz dovozu se vztahuje na surovinu dopravovanou po moři, zatímco ropovod Družba, fungující už od sovětských časů, jeho součástí není – Maďarsko, Slovensko a Česká republika ho dočasně ještě mohou využívat.

Přesto se však celkový objem ruské ropy, dodávané do EU, skokově snižuje o 90 procent. Zároveň platí i cenový strop ve výši 60 amerických dolarů za barel.

Čtěte také

Velkou pozornost tomuto dramaticky vypadajícímu kroku věnovala známá německá rozhlasová stanice Deutsche Welle, a není divu: právě Spolková republika bohužel do značné míry napomohla tomu, že se celá Evropa či přinejmenším její podstatná část ocitla v až osudové závislosti na ruských fosilních palivech.

Ale citujme pár čísel. Ještě v roce 2021 země EU odkoupily téměř polovinu celého objemu exportované ruské ropy. Analytik Centra evropské politiky Philipp Lausberg k tomu rovnou říká: „EU jako největšího dovozce ruské ropy nebude snadné nahradit. Pro Moskvu bude naopak víc než obtížné rychle najít nové zákazníky. Není totiž vyloučeno, že země, které už tuto ropu nakupují, jako třeba Čína a Turecko, jí prostě nebudou víc potřebovat.“

Opatření nezaberou hned

Další evropský znalec energetické problematiky Simone Tagliapietra věří, že současné embargo ruské ropy ze strany značné části světa je „ranou základním Putinovým ekonomickým a geopolitickým zájmům… Rusko už přišlo o značnou část svých energetických příjmů, jelikož přestává dodávat do Evropy svůj zemní plyn…

Čtěte také

O tyto příjmy přišlo Rusko navždy a bude pro něj nesmírně obtížné je nahradit. Pro Rusko je zatím nemožné nahradit evropská odbytiště asijskými z velmi jednoduchého důvodu – chybí plynovodná infrastruktura… Z tohoto pohledu je současné ropné embargo ještě osudovější, protože až doposud to byly právě příjmy z ropy, které Rusku umožnily financovat válku na Ukrajině.“ Tolik Simone Tagliapietra.

Přes tyto hlasy renomovaných odborníků bychom ovšem měli brát v potaz, že zmíněná opatření rozhodně nezaberou rovnou, jak se někteří evropští politici domnívají. Jak vidíme, dosavadní euroamerické sankce ze samého počátku války, od nějž nás dělí už téměř deset měsíců, se začínají projevovat až teď, přičemž některá se zřejmě projeví až napřesrok.

Libor Dvořák

Na důležitou okolnost upozorňují sami Rusové, kteří už pohrozili, že zemím, které přistupují na 60dolarový strop, surovinu prostě prodávat přestanou. Celkový výpadek ruské ropy na světovém trhu může představovat až milion barelů denně, a to bude rozhodně někde znát. Na druhé straně jiné cesty není – nemůžeme přece obchodovat s někým, kdo nám přinejmenším potenciálně hodlá srazit vaz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.