Libor Dvořák: Co přijde po Putinovi? To neví nikdo

28. únor 2019

Světoznámá ratingová agentura Moody´s považuje za hlavní nebezpečí pro současný ruský režim kupodivu… Vladimira Putina. Alespoň takovýto závěr plyne z politické části její analytické zprávy o Rusku.

Většina Rusů si prezidenta váží, tvrdí analytici z Moody´s, jenže to neplatí o systému, který v Rusku během posledních skoro 20 let vytvořil.

Alexandr Mitrofanov: Nůžky mezi bohatými a chudými se v Rusku dál rozevírají

Moskva (ilustrační foto)

Souhrnné jmění deseti nejbohatších Rusů od začátku loňského roku vzrostlo o 10,8 procenta, uvedla agentura Bloomberg.

Paradoxně to možná zní, ale nezapomínejme, že mluvíme o Rusku, pro něž jsou paradoxy jakýmsi přirozeným modem vivendi. Odborníci od Moody´s proto poukazují na jeden z nejčerstvějších argumentů: anomálie při nedávných regionálních volbách ukazují, že dokonce i zcela bezprostřední chráněnci Putina (a místy možná především tito lidé) jen s obtížemi dosahují veřejné podpory.

A teď jeden přímý citát ze zmiňované zprávy: „V daném okamžiku je sice riziko nevyhnutelné chaotické změny režimu stále dosti nízké, jenže spolehlivost ruského politického režimu bude nevyhnutelně podrobena zkouškám o to důraznějším, oč vyšší bude potřeba hledat nové zdroje legitimity pro novou generaci politiků, která tu Putinovu bude nevyhnutelně střídat.“

Jak toto poněkud zamlžené hodnocení přeložit do srozumitelného jazyka? Vlastně to není tak těžké.

A bude hůř

Libor Dvořák: Předzvěsti rozkladu Putinovy moci a strašlivé budoucnosti

Vladimir Putin

Rozdíly mezi výsledky jednotlivých sociologických pracovišť jsou velmi výrazné, ale vytrvale klesající tendence je zcela očividná všude.

Vedení Ruské federace v čele s prezidentem neúprosně stárne a jiný zdroj legitimity kromě Putina samotného nemá. Pokud v dohledné době nenajde jiný, hrozí krach.

Jak říká komentátor německé rozhlasové stanice DW Konstantin von Eggert, tak tvrdé hodnocení smutných politických perspektiv Putinova režimu zaznívá ze zdrojů agentury Moody´s vůbec poprvé. Je přitom podle pana Eggerta o to zajímavější, že dramatické předpoklady ekonomického krachu Ruska většina západních expertů zatím nevidí.

Naskýtá se tedy další otázka: je tedy v řadách ruského vládnoucího establishmentu někdo, kdo s hodnocení Moody´s nejen souhlasí, ale je pro věc i ochoten a schopen něco udělat – a třeba jen z pohnutek ryze egoistických?

Libor Dvořák: Putin o stavu země. Rakety, které doletí do Washingtonu a odpadové hospodářství

Vladimir Putin při projevu o stavu země

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním poselství o stavu země slíbil Rusům změny k lepšímu v jejich životě, a to v nejbližší době, dokonce již letos.

To je totiž hlavní problém současných mocenských elit, které chtějí přežít i po Putinovi. Protože slabá opozice, prohnilý státní aparát a staří političtí předáci, kteří už zanedlouho začnou připomínat Brežněvovu gerontokracii, se dohromady vzato začínají měnit ve spolehlivý recept na krach celého systému. A dodejme, že by to byl krach, který by dokázal změnit Rusko v docela jinou zemi. Jakou, to neví ani agentura Moody´s.

Připojme ještě pár statistických čísel. Podle známého ruského sociologického pracoviště Levada-Centr jsou neuvěřitelné úplatky, jež berou státní úředníci, a následné tresty pro tyto lidi hlavně známkou všeobecného rozkladu a zkorumpovanosti moci.

Studio 68. Rusista a redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Nejhorší na tom všem je, co už jsme letmo zmínili – že co přesně přijde po Putinovi, neví nikdo ani v Rusku, ani ve světě. Přímo ve vlasti ruského prezidenta ovšem přibývá hlasů, jež tvrdí, že by mohlo být mnohem hůř. To je sice možné, ale stejně tak přibývá hlasů, že by to mohlo být účelové strašení. Tak si vyberte.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.