Lhář Duda

22. leden 2003

Případ hokejisty Radka Dudy je pikantní hned v několika ohledech. Nestává se, že si hráč vykázaný z ledu splete šatnu, pak tvrdí, že v té nesprávné nebyl a nakonec je usvědčen z nepravdy. Také je neobvyklé, když se profesionální hokejista touží poprat se soupeřem i mimo hrací plochu, na které snad lze chápat šarvátky nad rámec pravidel jako součást show pro zdivočelé publikum. A konečně - zcela výjimečná je přísnost, s jakou veřejnost odsuzuje hráčovu lež.

Slávista Duda v pondělí do televizních kamer tvrdil, že v šatně Liberce vůbec nebyl, natož aby v ní napadl soupeře. Proti obvinění se ohradil tak přesvědčivě, že mu zpočátku uvěřil i manažer a trenér Slávie Vladimír Růžička. Po odvysílání videozáznamu se Dudovi částečně vrátila paměť. Popírá už pouze ránu, kterou uštědřil Čakajíkovi pěstí. Že si ho vyhledal v šatně, přiznal. Lhal prý, protože nechtěl aféru. Aférou se ovšem stalo právě jeho lhaní. Dokonce i v elektronické diskusi, a ty obecně nebývají příliš duchaplné, se Dudovi dostalo jednoznačného morálního odsouzení. Hned několik účastníků chatu na internetovém serveru iDnes poradilo hráči, aby se místo hokeje věnoval politice.

Ukazuje se, že sportovní fanda je velice citlivý na lež u reprezentačního hokejisty, zatímco u reprezentanta politického vlažný vztah k pravdě víceméně předpokládá. Je ale fér strčit hokejistu Radka Dudu do jednoho pytle s některými prezidentskými kandidáty či kontroverzním senátorem? O své politické kvalifikaci by hokejista přesvědčil, kdyby videozáznam označil za falzifikát, ostře se ohradil proti spiknutí a publicitu případu označil za mediální atentát, mající za cíl poškození jeho dobré pověsti. Povšimněme si, že toho všeho nás rváč Duda laskavě ušetřil.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.