Kvalifikace

4. červen 2003

Jsou země, kde je vojenská kvalifikace překážkou politické kariéry a voják se z principu nemůže stát ministrem obrany. Jsou ovšem i země, kde je naopak vojenská kariéra předpokladem politické funkce a uniformu nosí i prezident. Obecně platí, že v demokratických poměrech vedou armádu civilisté a politici v uniformách reprezentují vojenské junty. Existuje ovšem šalamounské řešení, jak v demokratických poměrech pověřit vedením resortu obrany vojáka - nevojáka. Svléci ho z uniformy.

Na příkladu ministra Tvrdíka se ukázalo, že to veřejnosti nevadí, ba právě naopak. Ministr s vojenskou praxí je vnímán jako profesionál. Nebude tedy překvapením, jestliže premiér na uprázdněné křeslo po Jaroslavu Tvrdíkovi navrhne prezidentovi jmenovat jeho prvního náměstka Miroslava Kostelku. Že byl loni v říjnu jmenován prezidentem Havlem do hodnosti generálporučíka, je minulostí, dnes se jedná o generála bývalého. Důvodem, proč premiér Špidla údajně nehledá náhradu za Tvrdíka mezi sociálnědemokratickými poslanci - civilisty, bude nejspíš probíhající reforma armády. Krácení rozpočtu armádního rezortu zvýhodňuje člověka, který umí učinit nepopularní rozhodnutí, člověka uvyklého dávat rozkazy a požadovat jejich splnění.

Jistou nevýhodou zmíněného ministerského kandidáta může být to, že není členem vládní strany; ale vojenská legislativa u nás není na pořadu dne a politické zadání je jasné: Zrušení základní vojenské služby a přechod na armádu profesionální. Spíše než osoba ministra tak vyvolává překvapení fakt, že profesionál, za kterého je Miroslav Kostelka považován i opozicí, nabídku vážně zvažuje. Ale třeba si říká, že než dostat nekompetentního šéfa je lepší šéfovat sám. Přepřahá se v kopci a není čas na hrdinství.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.