Kupka o nedůvěře vládě: K čemu by jinak byla opozice, kdyby po vládních faulech nezvedla hlas?
Politické uskupení Spolu a koalice Starostů s Piráty vyvolají začátkem června hlasování o nedůvěře vládě. Premiéra Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že krokům opozice nerozumí. Šéf hnutí STAN Vít Rakušan ale vidí mnoho důvodů ke konání: „Nezvládnutá diplomatická krize po Vrbětické kauze, problémy pana ministra Arenbergera (za ANO), potvrzený střet zájmů premiéra Babiše…“
„To, co předvedl vicepremiér Hamáček v souvislosti s Vrběticemi, by v jiné zemi vedlo k automatickému pádu vlády. U nás už jsme ale trošku otupěli,“ komentuje Rakušan pozadí diplomatické roztržky, jež povážlivě zkalily nejasnosti kolem cesty do Ruska, kterou Jan Hamáček plánoval (ČSSD). Podle svých slov s úmyslem neuskutečnit ji.
Čtěte také
Hlasování o nedůvěře se má odehrát až v červnu. „Byla to naše podmínka – že nebudeme hlasy poskytovat dříve, než poslední z ruských diplomatů, kteří mají opustit Českou republiku, skutečně neodjedou. Do té doby, byť s vládou velmi a velmi nesouhlasíme, by měla mít legitimitu, aby to dotáhla do konce.“
Předseda Starostů a nezávislých má za to, že se opozice nemůžeme nečinně dívat na rozvrat společnosti a chaos v přímém přenosu. Připomíná ale, že celou věc odstartovali komunisté, když v dubnu rozhodli o ukončení tolerance vlády Andreje Babiše.
„K čemu by byla opozice?“
Pokud by opozice nechala aktuální situaci bez reakce, ztratila by fakticky smysl své existence, domnívá se místopředseda ODS Martin Kupka:
„Představa, že bude v České republice možné běžně tolerovat vládu, která nemá jasně vyjádřenou důvěru, by znamenala rozklad standardního demokratického parlamentního systému a přehlížení vážných problémů.“
Čtěte také
A jednat je třeba i v situaci, kdy prezident deklaroval svůj záměr nechat dovládnout stávající kabinet. Politika má totiž i symbolickou rovinu.
„K čemu by byla opozice, kdybychom se měli spolehnout, že žádný z faulů vlády nepovede k tomu, že by opozice zvedla svůj hlas – ať už proto, že je třeba v tu chvíli naléhavá kauza Vrbětice, je krátce před volbami, právě pršelo a nebo naopak bylo hezky,“ ptá se Kupka.
A je přesvědčený o tom, že na nastalou situace opozice nutně reagovat musí. Kdyby totiž nevyvolala hlasování o nedůvěře, když to vláda sama udělat odmítla, fakticky by rezignovala na svou základní funkci, tvrdí občanský demokrat.
Vít Rakušan, předseda hnutí STAN
Martin Kupka, místopředseda strany ODS
Milan Feranec, poslanec ANO
Člen vládního hnutí ANO Milan Feranec ale považuje celou akci za politické rozhodnutí:
„Opozice vždycky chce vyvolat nedůvěru, ale nemyslím si, že to něčemu prospěje. Diplomatický konflikt tato vládla zvládla velmi dobře – poprvé se srovnal počet lidí na velvyslanectvích,“ říká a dodává, že diplomatická roztržka už skončila a vše je nyní na vyšetřovacích orgánech.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Petr Honzejk: Koalice SPOLU Babišovu vládu ve skutečnosti shodit nechce. Je to jen chytrý marketing
ODS, TOP 09 a KDU rozehrávají hodně riskantní hru. V čem je problém a proč se vlastně Petr Fiala a spol. do ní pouštějí? Problém se samozřejmě jmenuje Miloš Zeman.
-
Vyjádření nedůvěry vládě je reálné, ideální řešení jsou předčasné volby, říká Pekarová Adamová
Premiér Babiš prý lže a neplní sliby, například že po Velikonocích se bude očkovat 100 tisíc lidí denně. „Příkladů selhání vlády je v poslední době ohromné množství.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.