Kontrola sociálních bytů s kamerou a policií není sociální práce, ale represe, kritizuje dění v Karviné romistka Uhlová
Sociální demokracie se postavila za spolustraníka primátora Karviné Jana Wolfa, který se měl s policií účastnit kontroly v bytech v sociálně vyloučené lokalitě. Řeší tamní problémy lokální politik správně? Romistka a redaktorka magazínu Alarm Saša Uhlová mluví o represi, předseda SOCDEM Michal Šmarda Wolfovy kroky hájí.
„Především jde o jeden z nejtěžších problémů v této republice. Podle mě situace není nikde tak kritická jako právě v Karviné, která potřebuje podporu, a to i státu,“ uvádí v Pro a proti předseda Sociální demokracie a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.
Čtěte také
Saša Uhlová věří, že v Česku existuje řada míst, kde si starostové stěžují, že to mají těžké. „Těch lokalit je spousta. Je to hodně problém státu, který nepomáhá se sociálním vyloučením dlouhodobě.“
„Pan primátor Wolf rozhodně nestaví kolem nikoho žádné zdi, nikoho nevystěhovává do jiných měst. Potřebuje jen zajistit, aby lidé v sociálních bytech žili v prostředí, které jim vyhovuje. Ti, kteří se snaží žít normálně, potřebují pomoc města i státu,“ vysvětluje Šmarda.
Podle Uhlové ale Wolf lidi z města vytlačuje. „Neposkytuje žádnou podporu, je tam také sepětí politické reprezentace s velkým kapitálem, vlastníky bývalých bytů OKD. Ty se také často na náklady státu bourají, aby se tito lidé dostali pryč. Nástroje pro řešení těchto problémů nesmí být represivní.“
Selhání státu
„Jde o to, jak pomoc těm čtyřem pětinám obyvatel, kteří potřebují sociální pomoc, aby mohli žít ve slušném prostředí, když jedna pětina dělá nepořádek. Jestli je někdo závislý na pervitinu a celý den dělá binec, tak jak jinak to chcete řešit než represí, abyste těch 80 procent lidí chránili? Nedělejme z toho rasismus,“ žádá politik.
Čtěte také
Represe, je-li užívána, má být cílena. „Tedy ne, že udělám plošnou kontrolu a vytahuju lidi z bytů. Tady je třeba sociální práci s jednotlivými rodinami, nástrojů komunitní práce je celá řada,“ připomíná Uhlová.
Předseda ale odmítá sepětí vedení města s kapitálem. „Pan primátor nerozhodl o tom, že Karviná nemá žádné městské byty. To, že většina bytů patří soukromé firmě, je realita, se kterou musí nějak naložit a najít společnou řeč. Tou je, že těch 80 procent slušných lidí bude mít jistotu, že když se na město obrátí, že se ve svém domě bojí, tak jim město pomůže.“
Novinářka uznává, že je velmi těžké pro primátora města dělat vstřícnou politiku. „Pak dochází k přelivům lidí na tato místa, tady selhává stát. Ale to, co dělá Wolf v Karviné, je spíš extrém na druhou stranu.“
Čtěte také
„Jde o dlouhodobou věc. Wolf se dříve několikrát v médiích chlubil, že dělají kontroly s cizineckou policií a s OSPODem. Je to prostě nástroj, který město používá. Primátor nemusí nečinně přihlížet, ale není důvod to dělat s kamerami a s policií. To není terénní práce, ale represe,“ kritizuje dění v Karviné romistka Saša Uhlová,
Zveřejnění záběrů z této kontroly je razantní selhání, souhlasí politik. „Stát se to nemá a primátor řekl, že se to nebude opakovat. To není ale důvod, aby se přestalo sociálně pracovat v terénu. Pan primátor má jednat dál tak, jak jedná, jen u toho nesmí docházet k excesům,“ hájí vedení ostravského města Michal Šmarda (SOCDEM).
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.
Související
-
Lednická: Lidem na Karvinsku se za socialismu mnohdy žilo lépe. Mluvme o tom s nimi a neohrnujme nos
Co regionům přináší návštěvy vrcholných politiků? A z čeho plyne současná nostalgie některých obyvatel Karvinska po minulém režimu?
-
Lucie Fuková: Sociálně vyloučené lokality se objevují i v místech, kde byste je vůbec nečekali
Lucie Fuková se ke konci minulého roku stala první vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny v České republice. O co se chce zasadit a čemu by se ráda věnovala?
-
Drogy a žádné změny v kvalitě života. Tak vypadají sociálně vyloučené lokality na Mostecku
Drogy a chybějící motivace ke změně. Takové jsou podle úředníků a zaměstnanců neziskových organizací hlavní příčiny problémů v sociálně vyloučených lokalitách na Mostecku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.