Koně u nás zažívají boom. Je tu ale mnoho „ale“
Možná byste to neřekli, ale v Česku je pětkrát víc koní než před 30 lety. „V 90. letech jich tady bylo asi 20 tisíc, teď jich je přes 100 tisíc. Jejich počty i rozšíření jezdeckého sportu tak neuvěřitelně vzrostly,” říká Zuzana Šancová, která má v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem na starosti Plemennou knihu.
Její slova potvrzuje ředitelka Střední školy dostihového sportu a jezdectví ve Velké Chuchli v Praze Soňa Froňková. „Koně dnes zažívají boom. U nás je dokonce přes 25 škol, které učí obory zaměřené na chov koní a jezdectví.”
Čtěte také
To ale neznamená, že by chov koní a sporty s ním spojené měly na růžích ustláno. Své o tom ví Jiřina Andrésová, první žena a šampionka rovinových dostihů v zemi.
„Přijde mi, že je to všude ve světě bohužel lepší. S dotacemi jsme zůstali někdy v devadesátkách. Velký problém je nedostatek lidí a navíc peníze ze sázek nejdou zpátky do dostihů, takže chybí i sponzoři. Je to prostě těžké.“
Velká pardubická steeplechase dostihovému sportu a chovu koní obecně sice dělá dál obrovskou reklamu, jak se ale dozvíte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno, chovatelé koní, žokejové i všichni ostatní mají velké problémy. Ptá se Vít Pohanka.
Související
-
Zlomenou nohou to končit nemusí. Život koně zachránila speciální 3D podkova
Když si kůň těžce zraní nohu, většinou je o jeho osudu rozhodnuto. Když si poranilo šlachy třítýdenní hříbě Marvel, jeho majitel Jakub Ševčík se rozhodl, že to nevzdá.
-
Louku u pardubického zámku posekali koně s historickou sekačkou
Služby města Pardubic se rozhodly posekat podzámeckou louku za pomoci koní. Je to tradiční způsob, který je šetrnější k přírodě. Sekáč přijel se strojem starým 80 let.
-
Slezský norik. Specifické plemeno tažného koně chovají na Vítkovsku už 60 let
Ve stájích statku Františkův dvůr v Klokočově u Vítkova chovají jedno specifické plemeno koní. Slezského norika vyšlechtili chovatelé v oblasti Slezska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.