Kolik lidí popravili komunisté z politických důvodů? Alespoň 232, spočítali historici v nové knize
O počtu osob, které skončily během vlády komunistické strany z politických důvodů na popravišti, se doposud vedly spory. Do věci se snaží vnést jasno tým 30 historiků vedený Petrem Mallotou. Zpracovali proto čtyřsvazkovou publikaci Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu. Práce má více než 3600 stran a snaží se podrobně zdokumentovat všechny vykonané rozsudky trestu smrti po únoru 1948. Více si poslechněte v pořadu Ex libris.
Číslo 232 osob popravených z politických důvodů však nemusí být konečné. Historici přicházejí s dalším seznamem 34 lidí, mezi které řadí kriminální případy nesoucí stopy politické manipulace a případy v minulosti vydávané za politické.
Čtěte také
Jde například o válečné zločince, kteří byli vypátráni až řadu let po válce. Přestože o jejich absolutním trestu rozhodly politické orgány komunistického Československa, dá se u většiny z nich předpokládat stejný ortel, i kdyby byli souzeni hned po osvobození.
Složitější je situace v případě kriminálních kauz, které byly politicky manipulované. Autoři přiznávají, že dělící linka mezi politickými a kriminálními případy je někdy rozostřená „a výsledný verdikt proto vychází z arbitrárního rozhodnutí zpracovatelů,“ píší.
Takže je možné, že jiní zpracovatelé by některé kriminální případy přesunuly mezi politické a naopak.
Typologie popravených
Autoři knihy se snaží o určitou typologii osob popravených z politických důvodů na základě jejich národnosti, věku, profese či politické příslušnosti. Nepřekvapí, že většina popravených byli Češi mladšího a středního věku. Nejmladší ještě neoslavil 19. narozeniny, nejstaršímu bylo 66 let.
Čtěte také
Poměrně překvapivá se ale může zdát politická příslušnost popravených. Necelá polovina z nich byla takzvaně bezpartijních, tedy bez politické příslušnosti. Druhou největší skupinou byli paradoxně členové komunistické strany, kterých byla bezmála čtvrtina.
K národním socialistům můžeme přiřadit asi 13 procent popravených a k sociální demokracii a lidovcům jen po sedmi procentech.
Počet komunistů svědčí o šíři čistek ve vlastních řadách a také o množství komunistů, kteří se po únoru 1948 se stranou vnitřně rozešli a zapojili se do odbojových aktivit.
Více si poslechněte v pořadu Ex libris, audio je nahoře.
Související
-
Rok 1949: První justiční vražda. Politický proces s generálem Heliodorem Píkou
Zinscenovaný soud s generálem Heliodorem Píkou patří s případem političky Milady Horákové k nejznámějším politickým procesům v komunistickém Československu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.