Kniha mytologie. O příbězích, které odpovídají na věčné otázky o smrti, zrození a stvoření světa
Kde se objevil morální vzor a proč lotří šibal nakonec prospěje celému lidstvu? Jak je možné, že se zvířata chovají jako lidé a lidé jako zvířata? Přehled mýtů celého světa vydalo nakladatelství Euromedia Group jako Knihu mýtů. Knihou listoval Milan Slezák, pořadem provází Michaela Krčmová.
„Mytologie je hájemstvím básnické imaginace. A prostřednictvím příběhů nabízí zamyšlení nad stále nezodpovězenými otázkami, které lidi fascinují bez ohledu na čas a místo, kde žijí. V čem spočívá tajemství zrození? Co je to smrt a co se vlastně odehrává mezi zrozením a smrtí?“ píše kolektiv autorů v úvodu knihy.
Čtěte také
„Mýty jsou nejen nositeli tradic, ale rovněž živými spirituálními a mravními zrcadly národů. Objasňují stvoření světa a předpovídají jeho zánik. Vysvětlují, jak vznikla zvířata a jak se utvářela krajina. Vytváří spojení mezi světem lidí a bohů či duchů. Snaží se připravit člověka na to, co přijde po smrti.“
Kniha se nejprve zabývá příběhy ze starověkého Řecka a Říma. Následují mýty severní Evropy, germánské, keltské a finské. Poté dostanou prostor mýty z Asie: mezopotámské, indické, čínské, japonské a korejské. Na to se kniha mytologie věnuje bájím Severní a Jižní Ameriky, starověkého Egypta, Afriky, Austrálie a Oceánie.
Autoři krátce zmiňují i Beowulfa nebo kněžnu Libuši.
Knihou listoval Milan Slezák, pořadem provází Michaela Krčmová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka