Kněze Václava Teplého udal spoluvězeň
Příběh Václava Teplého, který se v roce 1955 ocitl ve vyšetřovací vazbě StB kvůli tomu, že neudal svého bratra. U výslechu se mu dařilo před vyšetřovateli - jak se říká - kličkovat, proto na něj nasadili přímo do cely udavače. Připravil Mikuláš Kroupa.
Příběhy 20. století vypráví příběh dvou bývalých politických vězňů: Václava Teplého a Josefa Lněničky.
Na kněze Teplého nasadila Státní bezpečnost v roce 1955 svého velmi schopného agenta: „Na vyšetřovací vazbu mi dali nějakého Lněničku. Bylo mi podezřelé, že zná tolik o naší rodině. Byl se mnou necelý týden. Dělal ze sebe odbojáře. Bylo mi to prostě podezřelé, že se mnou jedná tak důvěrně,“ vzpomíná Teplý.
Josef Lněnička žije v USA. Tady v Čechách má mnoho přátel, kteří o něm ví nebo tuší, že byl aktivním a vědomým spolupracovníkem StB. Přesto mu nic nevyčítají, protože rozumí, v jak složité osobní situaci se tenkrát nacházel.
Lněničkovo ´agentství´ dokazují archivní materiály a výpovědi mnohých pamětník, přesto Lněnička vše popírá: „Ne nic jsem na něj neříkal! Vždyť mi nic neřekl. Teplý byl mladý chlapec. Znal jsem ho z cely. Nic jsem nehlásil. Teplého pamatuju. Byli to tři bratři od Pardubic. Ale já nic! Nepamatuju si, že bych něco někde hlásil,“ brání se Josef Lněnička.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.