Klaus pro Rádio Česko: Z roku 1968 se nesmí stát falešný mýtus
Exkluzivním hostem Studia Česko byl v úterý 20. 8. 2008 prezident republiky Václav Klaus. Co nesmazatelně zůstalo v jeho paměti v souvislosti s datem 21. 8. 1968? "Nedovedu odpovědět jednou větou, ale v každém případě pro nás generačně ten rok 1968 byl jistou nadějí a samozřejmě největší iracionality komunismu padaly, svět se otvíral, co psaly noviny bylo úžasné, co se tisklo a co se smělo říkat, najednou se mohlo jezdit do světa a tak dále. Takže to byla velká naděje a ten 21. srpen bylo tvrdé procitnutí. O tom, že jsme kdekdo měli pochybnosti, jestli to tudy může jít dál a jaký to bude mít další vývoj, to samozřejmě, ale nicméně naděje to byla. Jestli to někdo dneska má snahu totálně bagatelizovat jako bezvýznamný pokus, který byl stoprocentně odsouzen k nezdaru, s tím já nemohu souhlasit," odpověděl Václav Klaus.UVNITŘ ČLÁNKU: ROZHOVOR V MP3 A ARCHIVNÍ DOKUMENT
Čím by srpnové události měly být pro dnešní generace? "Tak já se trošku smutím z toho, jak se některé ty věci zapomínají. Nicméně pak se snažím být spravedlivý a mám přemítat o tom, co já vím o věcech, které se udály dvacet let před tím, než já jsem se narodil. A abych byl docela spravedlivý vůči dnešní mladé generaci: není to tak triviální. Teď v posledních dnech, událost - smrt Solženicyna, tak jsem mluvil s celou řadou lidí z generace dnešních třicetiletých a od Solženicyna nikdy nic nečetli. Já to považuji za úplně neskutečné, trhám si vlasy. Pak najednou dospěju k závěru: je jim třicet, před těmi devatenácti lety jim bylo jedenáct dvanáct, ve dvanácti to nečetli, a pak už se k tomu skoro nikdy nedostali. Mně to je nepochopitelné. Neboli - tohle mě trápí, a proto si myslím, že ten rok 1968 má zůstat v našich myšlenkách, ale nesmí se překrucovat, nesmí se z toho stát falešný mýtus, který dostává údery interpretací zleva, zprava, shora, zdola, to je docela problém," řekl v diskusním pořadu prezident republiky.
AUDIO: Celý rozhovor v mp3:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.