Klára Notaro: Drogy, nebo školka?

15. duben 2025

Po dlouhých desetiletích nečinnosti nebo nevšímavosti se Francie ocitá ve velmi těžké situaci. Celé území je doslova protkané sítěmi prodejců drog. I v těch nejzapadlejších vesnicích se najdou dealeři a jejich klienti. Existuje několik mohutných gangů, které mezi sebou nelítostně soupeří o území, kde se omamné a psychotropní látky prodávají. Jejich vliv a bohatství se rozrostly natolik, že se dá mluvit o mafiích.

Ministr vnitra, pravičák Bruno Retailleau říká, že boj proti drogám a násilí s nimi spojeným je národní záležitostí, věcí celé země, nikoli jen policie nebo justice. Že se proti narkomafiím musí postavit celá země jako celek.

Čtěte také

Ministr vnitra používá také výrazy jako mexikanizace nebo narko-enklávy, to znamená území, kam se policie neodvažuje jinak než po zuby ozbrojená a v hojném počtu.

Ministr spravedlnosti Gerald Darmanin se proto vydal do Dubaje, kde jednal o vydání zde se ukrývajících francouzských narko-bossů. Ministr Darmanin také plní svůj slib, že vytvoří speciální věznice pro tyto vlivné  zločince. Protože v běžných věznicích mají tito drogoví bossové k dispozici mobily a mohou tak řídit svou nekalou činnost i nadále. Včetně objednávání vražd.

Drogy jako živobytí 

Obchodování s drogami představuje asi 3 až 6 miliard eur obratu ročně a živí se jím téměř čtvrt milionu lidí ve Francii. Je podstatný rozdíl mezi příjmem například celního úředníka a obyčejného kluka na předměstí, co za velké peníze hlásí svým bossům příjezd policie na místo, kde se prodávají drogy.

Čtěte také

Sotva odrostlé dítě žijící v nuzných podmínkách, často v rodinách bez otce, nemá žádné morální vzory. Největší hodnotou jsou pro něj peníze, které nosí domů potřebné mamince. Vzorem pro něj je soused, který sice nevychodil základní školu, ale jezdí luxusním autem.

Nebezpečí gangrény korupce je velmi vysoké. Korupce už probíhá, ne nutně na nejvyšších místech, ale třeba na městských úřadech, kde se mohou přivřít oči nad různými praktikami, a městská policie se potom místu, kde se drogy prodávají, raději vyhýbá.

Historicky levicoví politikové nepovažovali obchod s drogami za tak velký problém a ti pravicoví zase určovali jako hlavního viníka přistěhovalce z Afriky, což problematiku redukuje.

Obchodování s omamnými látkami se dnes týká všech Francouzů, někteří si tak vydělávají mnoho peněz, jiní jsou konzumenty a jiní se mohou obávat náhodného setkání s ozbrojenými mladíky.   

Je řešením prostě školu přestěhovat?

A tak se může dokonce stát, že se zavře nebo přemístí škola, protože policie je na drogové dealery krátká. Tak se stalo tento duben na pařížském předměstí Saint-Ouen, tam, kam se jezdí turisté dívat na nejslavnější bleší trh ve Francii.

Čtěte také

U mateřské školy, kam chodí 60 malých dětí, se prodávají drogy. Na školním hřišti se občas objeví odhozené balíčky – dealeři je odhodí, aby se jich zbavili, když utíkají před policisty. Policii se zatím nepodařilo dealery vystrnadit, a tak starosta města Saint Ouen socialista Karim Bouamrane nabídl dočasné přemístění školy do jiné budovy.

Rodiče hlasovali, a v zájmu dětí rozhodli, že se škola dočasně zavře a děti budou chodit do školky jinam. Starosta města říká, že to není kapitulace, ale jen dočasné řešení.

To však nebude snadné nalézt, protože ani pokuta 150 eur zákazníky neodradí od dalšího nakupování drog.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

autor: Klára Notaro
Spustit audio

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.