Kde leží japonská Atlantida?

31. srpen 2007

U pobřeží Japonska údajně leží město, které bychom mohli přirovnat k bájné Atlantidě. Vědec, který zkoumá podvodní skalní útvary u japonského pobřeží, věří, že jde o pozůstatky starověké civilizace, kterou pohltil oceán.

Mořský geolog Masaaki Kimura tvrdí, že identifikoval ruiny města u pobřeží ostrova Yonaguni na jihozápadě Japonska. Záhadné skály objevili turisté při potápění už v roce 1985. Kimura strávil dvě desetiletí hledáním důkazů, že jde o pozůstatky starověkého města, které mohlo podnítit vznik legend o bájné zemi Mu, tichomořském ekvivalentu mytické Atlantidy.

Podle konstrukce i rozložení rozvalin muselo město vypadat jako starořímská města, uvedl Kimura, který je profesorem univerzity v Rjúkjú a vedoucím nekomerční Asociace pro výzkum mořských věd a kulturního dědictví. Podle něj lze na místě rozpoznat triumfální oblouk, Koloseum, či chrám na kopci.

Vědec se domnívá, že město bylo pohlceno oceánem při zemětřesení před 3000 lety. Jeho kolegové jsou však k těmto závěrům skeptičtí. Podle nich mohlo uskupení skal, které vyvolávají dojem rozvalin města, vzniknout působením přílivu či odlivu nebo například vulkanickou činností. A několik nalezených artefaktů, jako např. hliněné nádoby nebo zbraně, dokazují pouze to, že mezi těmito skalami žili lidé.

Kimura si však stojí za svým. "Jsem přesvědčen, že tato záhadná civilizace zmizela kvůli tektonické činnosti v Tichém oceánu," uvedl to server Podrobnosti.ua.

Tuto a další aktuality z oblasti historie můžete slyšet ve zvukové podobě také v historickém magazínu Zrcadlo, který má premiéru 31. 8. 2007.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.