Kateřina Perknerová: Proč Babiš už nemává svou červenou kšiltovkou?
Donald Trump a jeho lidé nastoupili na horskou dráhu a řítí se směrem, který neočekávali ani mnozí republikánští příznivci – a už vůbec ne západní civilizační okruh. Jeho architektuře udal směr v polovině 18. století Charles Louis Montesquieu spisem O duchu zákonů. V něm zdůvodnil, proč se má stát opírat o moc zákonodárnou, exekutivní a soudní. Tu třetí přidal ke dvěma prvním z dílny Johna Locka.
Tato trojnožka zaručuje stabilitu, rovnováhu sil a omezuje expanzivní choutky lídrů s tyranskými sklony.
Čtěte také
Budovatelé moderních demokracií se rozhodli omezit sami sebe tím, že dohled nad ústavností a svým způsobem spravedlností předali mužům a ženám v taláru. Je znakem vyspělosti politického systému, že soudní verdikty se nezpochybňují.
Neznamená to, že jsou nekritizovatelné. Jde je rozebírat, vysvětlovat, přít se o ně, ale vyzrálý politik by je neměl popírat nebo odmítnout se jimi řídit.
Soudní soustavy jsou několikastupňové, aby se každý člověk mohl odvolat a nechat rozsudek přezkoumat vyšší instancí. Poslanci, senátoři a ministři do toho nemají mluvit.
Exekutiva vs. soudcokracie
Jakmile se rozkolísá jemné předivo protivah, může se zbortit celý systém. V zemích s autoritářskými vládci je justice upozaděna a otěže moci třímá exekutiva, častokrát jeden vůdce a jeho kamarila kývačů.
Čtěte také
Kupříkladu v Rusku soudy existují proto, aby potvrzovaly v politických procesech přání kremelského despoty Putina. Naopak oblíbeným tématem českého exprezidenta Václava Klause byla soudcokracie.
Podle něj se vymkl kontrole především Ústavní soud ČR, který držel v ruce taktovku a dirigoval i zákonodárný a vládní sbor.
Po nástupu Petra Pavla tyto úvahy ubraly na intenzitě a konstituční soud je vnímán jako výstavní skříň tuzemského zřízení. Rozsudky soudních dvorů česká veřejnost respektuje.
Babiš kritizuje Trumpa
Dokonce v takové míře, že i šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který o kauze Čapí hnízdo mluví jako o účelovém stíhání, nikdy neosočil konkrétního soudce. A tento postoj ho dovedl k překvapivě otevřenému závěru, že to, co se na justičním poli odehrává v současných Spojených státech „nevypadá jako demokracie“, jak řekl v debatě Deníku.cz.
Možná to uvedl jen v souvislosti s Trumpovou celní válkou, kterou označil za šílenství. A s průzkumy, které mu ukázaly, že červená kšiltovka už není oblíbená ani u jeho voličů.
Světový hospodářský chaos, který Trump způsobil, je těžká nehoda, ale trh ji časem, i za cenu ztrát, zvládne.
Ale strhnutí pilíře soudní moci nemůže ustát žádný demokratický stát. Je svým způsobem povzbuzující, že si to Andrej Babiš uvědomuje. On je totiž upovídaný kritik všeho možného a nervní mikromanažer, ale diktátor opravdu není.
Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka