Kateřina Perknerová: Dílčí vládní vítězství nelze přeceňovat

1. únor 2024

Česká ekonomika loni klesla o 0,4 procenta, v závěrečném čtvrtletí meziročně o 0,2 procenta. To je očekávatelný, ale nepříliš dobrý výsledek. Rok 2023 byl samozřejmě napěchován směsicí nepříznivých jevů, jež musela vláda řešit. Energetickou krizí počínaje a vysokým rozpočtovým schodkem konče. Výsledkem jejího úsilí byl přijatý konsolidační balíček, který měl zastavit trend vysokého zadlužování.

Tím se ministři vyčerpali a zabředli do tradičních vod, jež se vyznačují povrchností a malým tahem na branku. Nechávají se ukolébat dílčími úspěchy.

Čtěte také

Vítězstvím vládního tábora skončil spor před Ústavním soudem o penzijní valorizační mechanismus. To má pro Fialův tým značný význam, zdaleka nejen finanční.

Dvanáct ústavních soudců dalo najevo, že nekonečné debaty ve sněmovně a opoziční obstrukce nepovedou k cíli. Nyní je jasné, že konstituční tribunál zamítne jakékoli stížnosti na zkrácenou dobu řečnění či zařazení pevného hlasování, pokud zástupci hnutí ANO a SPD měli dostatečný prostor k vyjádření svého stanoviska.

Stranická popularita

Reakcí na tento nález bylo urychlené schválení korespondenční volby, která hladce prošla do druhého čtení. Poté se veřejnost dověděla, že ministryně obrany podepsala kontrakt na dodávku 24 amerických stíhaček F-35 za 150 miliard korun.

Čtěte také

Předseda lidovců Marian Jurečka ustál tlak ve vlastní straně a povede ji až do řádného podzimního sjezdu. Ministr školství Mikuláš Bek uklidnil školské odboráře a zabodoval dokončeným systémem elektronických přihlášek na střední školy.

Opozice je zjevně v útlumu, protože se soustředí na vnější projevy politického provozu, místo aby ukázala, že ví, co si počít s neblahým stavem ekonomiky, která se pořád nedostala na předcovidovou úroveň. Devatenáct mozků tvořících Národní ekonomickou radu vlády teď předložilo materiál, který podrobně popisuje slabá místa fungování českého státu.

Nejde jen o daně, sociální odvody nebo funkční digitalizaci, avšak také o úlohu prevence ve zdravotnictví, výkonnější vzdělávací systém nebo zapojení mladých matek do pracovního procesu. Připomínají třeba, že zaměstnanost žen ve věkové skupině 15–29 let je šestá nejnižší v Evropské unii.

Kateřina Perknerová, komentátorka Deníku

Některá z jejich doporučení jsou notoricky známá, takže se běžný občan logicky musí ptát, jaké představitele si pořád dokola volíme, když neumějí pohnout s věcmi, jež odborníci dlouhodobě označují za brzdu prosperity.

Odpověď ale není tak složitá. To, co by svědčilo hospodářství a v delší perspektivě i obyvatelstvu, krátkodobě neladí se stranickou popularitou. Jde tedy o to, najít odvážné politiky, kteří by dokázali rozčeřit zdejší zahnívající rybníček, v němž ryby sice jakž takž přežívají, ale nijak zvlášť se jim nedaří.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.