Kastrát Farinelli měl deformovanou lebku
Kastrace učinila ze zpěváka Farinelliho hudební legendu, ale také zdeformovala jeho lebku. Dokazuje to výzkum ostatků slavného sopranisty.
Italský pěvec Farinelli (1705–1782, vlastním jménem Carlo Broschi) v dětství podstoupil kastraci, která zabránila změnám hlasu spojeným s pubertou, a zachovala tak jeho mimořádný rozsah. V roce 2006 byly exhumovány Farinelliho ostatky za účelem vědeckého zkoumání. Navzdory jejich špatnému stavu italští vědci zaznamenali neobvyklé prvky související s kastrací. Závěry své studie nyní zveřejnili v odborném časopise Journal of Anatomy. Stejně jako jiní kastráti, i Farinelli měl neobvykle dlouhé kosti končetin a trpěl osteoporózou. Na lebce je patrné symetrické zbytnění čelní kosti, která byla dvakrát silnější než u zdravých lidí.
Vědci tento stav znají pod jménem hyperostóza vnitřní čelní kosti (hyperostosis frontalis interna). Je poměrně častý u žen, které již prodělaly menopauzu, ale u mužů je velmi vzácný. Obvykle je výsledkem onemocnění či léčby, která způsobuje nedostatek mužských pohlavních hormonů androgenů. U Farinelliho však nejpravděpodobnější příčinou zbytnění čelní kosti byla jeho kastrace.
Hyperostóza čelní kosti byla dlouho pokládána za neškodnou. Moderní studie ji však spojují s bolestmi hlavy, poruchami chování a neurologickými problémy podobnými symptomům Alzheimerovy nemoci.
Zdroj: Journal of Anatomy
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka