Karel Kachyňa by měl letos sto let

11. září 2024

„Stáří je moudrost jen tehdy, když je v takovém stavu, který dovolí ty krásné myšlenky a zkušenosti vyjádřit, napsat, namalovat, prostě zaznamenat. Jinak je k ničemu,“ řekl nejplodnější český režisér druhé poloviny 20. století Karel Kachyňa (1924 –2004).

Dohromady natočil víc než 60 hraných i dokumentárních filmů. Patřil k těm nemnoha režisérům, kterým sice snímky z konce 60. let skončily po roce 1969 v trezoru, ale mohl točit dál.

Čtěte také

Podle publicistky Martiny Sedlákové byl Kachyňa vnímaný jako respektovaný profesionál, kterých bylo na začátku 70. let v československém filmu málo. I tak musel přistoupit na některé bolestivé kompromisy, jako bylo například ukončení spolupráce se scénáristou Janem Procházkou, se kterým v 60. letech natočil například Ucho nebo Kočár do Vídně.

Kachyňu „stoletého“ připomínáme v repríze pořadu Jana Sedmidubského. A pak se Ondřej Houska a jeho hosté zamýšlejí nad etapami vývoje přemyslovského státu.

Na webu poslouchejte do 11. října 2024.

autoři: Jan Sedmidubský , Ondřej Houska
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.