Karel Hvížďala: Pavel Tigrid, Svědectví a CIA

31. červenec 2023

Časopis Svědectví, s kterým je jméno Pavla Tigrida nejvíce spjato, začal vycházet 28. října 1956 v době povstání proti komunismu v Polsku a Maďarsku a on, hned v 1. čísle načasování i důvod vzniku popsal: „Tři a půl roku od smrti Stalinovy, tři roky od výbuchu první sovětské vodíkové pumy, více než rok od konference čtyř v Ženevě a tři čtvrti roku od XX. sjezdu KSSS vychází Svědectví, abych pomocí něj bojoval za návrat svobody, spravedlnosti a důstojného lidského života.“ 

Nejprve Pavel Tigrid v exilu působil ve Výboru pro Svobodnou Evropu, kde se podílel na přípravách vysílání Svobodné Evropy. Od května 1951 se začalo rádio vysílat pod názvem Hlas svobodného Československa.

Čtěte také

V Mnichovské pobočce Pavel Tigrid sestavil redakci a stal se programovým ředitelem: bylo mu 34 let a měl zkušenost z války: tehdy pracoval v Londýně v BBC. Ředitelem nebyl dlouho: jen do listopadu roku 1952, kdy pro koncepční neshody se severoamerickým vedením rezignoval. 

V roce 1953 se Pavel Tigrid odstěhoval do Spojených států, kde chvíli studoval na Columbia University a současně přednášel po celých státech o střední a východní Evropě. Posléze se živil jako číšník v irském nočním klubu v Brooklynu a jeho žena dělala manekýnu pro těhotné ženy. 

V roce 1955 začal zase pracovat ve Svobodné Evropě v publikačním oddělení a o rok později založil časopis Svědectví, s nímž se přestěhoval v roce 1960 do Paříže. 

Čtěte také

Hodně se hovořilo o tom, z čeho byl tento časopis financován a pražské komunistické noviny psaly o tom, že to bylo z peněz zpravodajské služby CIA. Sám Pavel Tigrid o financování nikdy nehovořil, ale dnes se ví, že tyto peníze pocházely ze stejného zdroje jako peníze, za které byla provozována Svobodná Evropa: nejprve to skutečně byly americké zpravodajské služby, ale od sedmdesátých let šly peníze do těchto institucí přes Kongresovou knihovnu či přímo přes Kongres. 

Místo řeky Tigris řekl Tigrid 

Návratu svobody do Československa se Pavel Tigrid v listopadu 1989 dožil v plné síle, v den inaugurace prezidenta Václava Havla se s manželkou vrátili do Čech, kde nejprve pracoval jako poradce prezidenta a v letech 1992 až do roku 1994 byl ministrem kultury. 

Karel Hvížďala, komentátor

V této funkci moc šťastný nebyl: Jednou mě zavolal, že by potřeboval se mnou hovořit. Redakci jsem spěšně opustil a zajel za ním do Valdštejnského paláce. Přijal mě v barokním salónku, kde nechal otevřít láhev vína, zapálil si doutník a asi hodinu jsme si povídali. Setkání ukončil jeho tajemník. Spěšně jsme se rozloučili. Nic závažného nechtěl, jen si zřejmě potřeboval popovídat s někým, koho déle znal. 

Původně se tento český novinář jmenoval Schönfeld a jeho přezdívka vznikla náhodou, když byl ve škole zkoušen z Mezopotámie a místo řeky Tigris řekl Tigrid a spolužáci mu tak začali říkat. Zemřel před dvaceti lety blízko Paříže v obci Héricy, v šestaosmdesáti letech 31. srpna 2003.

Autor je publicista

Spustit audio