Karel Barták: Německé problémy poškozují celou Evropskou unii

13. prosinec 2023

Ne nadarmo se říká, že jakmile Německo zakašle, dostane Česko horečku. Česká hospodářská závislost na mocném západním sousedovi je opravdu značná, ale zmíněná pranostika platí pro celou Evropskou unii. Německo má největší ekonomiku, nejvyšší počet obyvatel. Po dlouhá léta bylo tahounem Evropské unie, respektovanou zárukou stability a solidnosti.

To se začíná měnit a tato změna dělá vrásky politikům i diplomatům napříč Evropou.

Čtěte také

Chaotičnost a nerozhodnost opravdu nikdy nebyly německou vizitkou. Od Berlína se neočekávaly velké evropské vize, na to se specializovali spíše Francouzi, ale vůdčí úloha v praktických věcech, jako je dodržování rozpočtových pravidel, hlídání zákonů trhu a střídmé nakládání s veřejnými financemi. Stávající tříbarevná vládní koalice v čele s kancléřem Olafem Scholzem dělá všechno pro to, aby se této pověsti spolehlivé a racionální kotvy evropského hospodaření zpronevěřila.

Poslední malér v podobě stanoviska německého ústavního soudu z poloviny listopadu, který vládě znemožňuje čerpat desítky miliard eur z mimorozpočtových fondů, nesourodou berlínskou koalici dál rozštěpil.

Německá nejistota

Ocitla se v paradoxní situaci, kdy nutně potřebuje investovat do zastarávající ekonomiky a infrastruktury a má na to dost peněz, ale nesmí je použít kvůli vlastním rigidním pravidlům, takzvané dluhové brzdě, kterou předchozí vlády v roce 2009 dokonce vtělily do ústavy.

Čtěte také

Německo se tak chytilo do pasti, kterou si samo na sebe nastražilo, v době, kdy jeho ekonomika potřebuje spíše finanční injekce než utahování opasků.

Sociální demokraté, Zelení a liberálové mají každý jinou představu o tom, jak z toho ven. Takže si navzájem protiřečí a umocňují tak dojem zmatku, který velmi snadno doléhá z Berlína do Bruselu. Už loni za českého předsednictví v EU si naši diplomaté stěžovali, že Německo zdržuje schvalování evropské legislativy, protože velmi často nemá stanoviska v předepsaných termínech, protože se na nich vláda neshodla.

Tato liknavost se od té doby výrazně umocnila. Když se v Radě EU vyjednává, tedy se formuje kvalifikovaná většina, případně blokační menšina, dá se to dělat třeba bez Lotyšska; nikoli však bez Německa, které má s 19 procenty unijní populace naprosto největší váhu.

Čtěte také

Nedostatek peněz v domácím rozpočtu podněcuje Němce k ještě větší spořivosti na evropské úrovni. Scholz bez váhání odmítl návrh Evropské komise navýšit sedmiletý rozpočet EU o 66 miliard eur, ačkoli mnohé z položek mají racionální základ.

Německá nejistota a časté změny stanovisek znemožňují zatím najít dohodu ohledně reformy základních makroekonomických pravidel, která se týkají deficitů národních rozpočtů a státních dluhů. Německo nesouhlasí s francouzským návrhem, aby země s negativním rozpočtovým schodkem měly více pružnosti při jeho snižování; už proto, že si samo nemůže sáhnout na miliardy potřebné pro vlastní rozvoj.

Karel Barták

Zjednodušeně se dá říct, že nevalné řízení Německa poškozuje nejenom je, ale celou Evropskou unii, kde si Němci osobují ústřední postavení. O to víc tím pak trpí Česko, které navíc stojí mimo eurozónu a nemá v Bruselu takový hlas, jako kdyby v ní bylo. Každé škobrtnutí v Berlíně nás hrozí vykolejit.

V nedávné zprávě České národní banky se píše, že na německý trh dodávají tři pětiny českých exportérů a více než šestina dokonce nedodává nikam jinam. „V souhrnu je český vývoz na poptávce Německa ještě závislejší, než by odpovídalo roli našeho západního souseda jako největšího odběratele tuzemských firem,“ píše ČNB. Německý politický vývoj z Prahy zajisté neovlivníme, ale je v našem životním zájmu ho bedlivě sledovat.

Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz

autor: Karel Barták
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.