Kamila Pešeková: Kyberútok na slovenský katastrální úřad ukazuje zranitelnost státu i pasivitu jeho představitelů
Slovensko zažívá největší kybernetický útok ve své historii. Takto komentoval ministr zemědělství Richard Takáč nedávnou paralýzu slovenského katastrálního úřadu. Aktivity hackerů způsobily, že přestaly fungovat nejen webové stránky katastru, ale svou činnost musely přerušit i jeho pobočky po celém Slovensku.
Čtěte také
Zastavily se tak nejen realitní nebo hypoteční obchody, ale také veškeré geodetické práce. V návaznosti na to přestaly v některých městech dokonce fungovat parkovací karty.
Nebylo možné vydávat stavební povolení, nedaly se zpracovat daně z nemovitostí nebo uskutečnit jejich převody. Za opětovné zprovoznění systému měli hackeři údajně požadovat sedmimístnou sumu v dolarech.
Ukrajinský útok?
Vláda informovala, že jde o útok ze zahraničí. Premiér Robert Fico, zvyklý rozhlížet se na všechny světové strany, dokonce prohlásil, že jednou z vyšetřovacích verzí je, že útok pochází z Ukrajiny.
Jeho slova potvrdil také místopředseda parlamentu Tibor Gašpar, který byl kdysi slovenským policejním prezidentem. Podle něj bylo cílem hackerů atakovat současnou slovenskou vládu.
Čtěte také
Ačkoli to Fico s Gašparem neřekli nahlas, chtěli pravděpodobně navodit dojem, že útok na katastrální systém může souviset s nedávnou roztržkou mezi Bratislavou a Kyjevem, kterou způsobilo ukončení tranzitu ruského plynu na Slovensko přes ukrajinské území.
Možná, že se skutečné pozadí kyberútoku nikdy nedozvíme. Faktem ale zůstává, že stát ani po několika dnech nedokázal uvést systém opět do provozu.
Stejně tak není jasné, co se stalo s daty, která byla na serverech slovenského katastru uložená. Byla vůbec dostatečně chráněná proti zneužití? Existují nějaké zálohy? To jsou všechno otázky, na které čeká veřejnost právem odpovědi. Ale ty zatím nepřišly.
Ruce pryč
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok dal od celého problému ruce pryč se slovy, že správa katastrů prý nespadá do působnosti jeho rezortu. To je poněkud nečekané tvrzení od ministra, který má na starosti bezpečnost státu a jeho občanů.
Trochu to připomíná reakci premiéra, když před nějakou dobou odůvodňoval svou vlastní pasivitu během stávky slovenských zdravotníků slovy, že údajně nejde o premiérské téma.
Čtěte také
Na Slovensku se už také ozývají hlasy, že nefunkční katastrální systém oslabil důvěru v orgány státu. Stejně tak, že narušil rozhodování o budoucích investicích v zemi.
Hlavně to ale ukázalo, jak moc je Slovensko zranitelné a elektronické systémy jeho institucí jsou nedostatečně chráněné, ty katastrální nebyly podle některých IT odborníků aktualizovány asi deset let. Současná vláda namísto toho, aby přiznala problém, ho zpočátku raději popírala.
A když někdo nevidí problém, nevidí ani nutnost ho řešit. Případně přijmout opatření, aby se něco takového, jako byl útok na systém katastrálního úřadu, do budoucna neopakovalo.
To by ale také znamenalo, že Slovensko by muselo aktivně vyhledávat spolupráci s bezpečnostními experty a tajnými službami západních spojenců v Evropské unii a zejména v NATO.
Jenže ti mohou mít v poslední době o Slovensku stále větší pochybnosti, vzhledem k tomu, jak jeho vládní garnitura stůj co stůj nadbíhá Rusku. Poslední kroky slovenské vládní koalice, jako třeba nadšené cesty do Moskvy, jí ale na důvěryhodnosti nepřidávají. Spíš naopak.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.