Kamila Pešeková: Kotleba posiluje. Oslovuje i voliče, kteří by jinak pro něj nehlasovali

24. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marian Kotleba, předseda Ľudové strany Naše Slovensko

Když se dva perou, třetí se směje, dalo by se konstatovat při pohledu na právě probíhající předvolební kampaň na Slovensku.

Mnoho let trvající souboj mezi vládní stranou Smer-sociální demokracie, které předsedá stále ještě bývalý premiér Robert Fico, a opozicí vede k pomalému vyrovnávání sil a preferencí v předvolebních průzkumech.

Čtěte také

Zatímco Smer má podle posledních výsledků 18 procent, druhý politický subjekt v pořadí má už necelých 14 procent. Není to žádná z tradičních opozičních stran, ale neonacistická Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby. To je strana, která má k fašistickému Slovenskému štátu názorově blízko a v minulosti se netajila tím, že nemá valné mínění o právech pro menšiny, například pro Romy.

Také se vždycky stavěla proti stávajícímu politickému systému na Slovensku, který je založený na parlamentní demokracii a soutěži politických stran. Odmítá i členství země v Evropské unii a NATO.

Podle slovenské generální prokuratury z roku 2017 „cílem této politické strany je odstranění současného demokratického systému na Slovensku“. Co by kotlebovci chtěli namísto toho, úplně jasné není.

Spišský Hrhov je řešením problému

Čtěte také

Pokud ale strana Mariana Kotleby spojuje kritiku zavedených pořádků s kritikou korupce, prolínání politiky s pochybnými podnikateli, tak potom může – bohužel – oslovit i voliče, kteří by jinak pro ni nehlasovali. Právě v těchto dnech probíhá soud s Marianem Kočnerem, který je považovaný za jednoho z kmotrů slovenské politiky. Zároveň ho policie označila za objednavatele vraždy novináře Jána Kuciaka.

To všechno teď Kotlebově straně velmi nahrává, protože prohlašuje, že jako jediná není součástí tohoto zkorumpovaného systému a stojí mimo jeho struktury. Z jejího pohledu to je buď My, nebo Oni. Takže kdokoli ji kritizuje, okamžitě dostane nálepku nepřítele státu.

Největší obavy z volebního úspěchu Kotlebovy strany panují napříč demokratickým Slovenskem, zejména ale mezi romskou komunitou. Řada politiků této strany se v minulosti vyjadřovala otevřeně rasisticky. Proti tomu protestovala na předvolebních mítincích kotlebovců v Košicicích nebo v Levoči velká skupina občanů.

Čtěte také

Právě v případě Levoče se Kotlebova strana předvedla jako neznalá místních poměrů. Vesnice Spišský Hrhov v okrese Levoča je příkladem toho, jak romský problém řešit a vyřešit nenásilným, ale naopak civilizovaným způsobem. Místní starosta tady dvacet let pracuje s romskou komunitou, čímž snížil kriminalitu na minimum a slouží především jako světlý příklad dalším obcím nejenom v tomto regionu, ale i jinde na Slovensku.

Bohužel tak už poněkolikáté dochází k situaci, že voliči, kteří budou chtít zastavit nástup Kotleby a jeho strany, se budou rozhodovat mezi nabídkami, které mají do ideálu daleko. Buď budou hlasovat pro dosud vládní Smer, ale tím i pro jeho korupční struktury s minimální pravděpodobností, že se změní něco k lepšímu.

Kamila Pešeková

Nebo si vyberou některou ze stran demokratické opozice, které sice slibují boj proti korupci či vrácení země jejím občanům, zároveň ale už poněkolikáté před volbami prokázaly svou omezenost tím, když nedokázaly uzavřít předvolební spojenectví, které by mělo reálnou šanci na úspěch a na sestavení příští vlády. Parlamentní volby proběhnou 29. února. Kotlebovci si mohou mnout ruce.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio