Kamila Pešeková: Jak dvoukolejné Slovensko oslabuje Evropu
Na Slovensku stále pokračují demonstrace proti zahraničněpolitickému směřování země, jak ho prosazuje současná vláda premiéra Roberta Fica. Účastníci protestů volají po tom, aby nikdo – ani vláda – nezpochybňoval fakt, že země je pevnou součástí euroatlantických struktur.
Podporují to i průzkumy veřejného mínění, ze kterých vyplývá, že téměř dvě třetiny Slováků, tedy více jak 63 procent, si přeje západní orientaci země, 19 procent naopak inklinuje východním směrem. To nejnověji potvrdila i sondáž agentury Focus.
Čtěte také
Ficova proruská politika, kterou on sám eufemisticky nazývá „politikou na všechny čtyři světové strany” – a myslí přitom ve skutečnosti pouze východní směr – tak nemá výraznější podporu u slovenských voličů. Průzkum přitom ukázal, že prozápadní názory nejsou pouze záležitostí velkých měst, Bratislavy nebo Košic, ale že je sdílejí také lidé v menších obcích napříč celým Slovenskem.
Navzdory tomu ale vládní koalice dělá všechno proto, aby přetrvávaly pochybnosti o jejích skutečných úmyslech. Kroky některých politiků je, zdá se, potvrzují. Mezi takové patří třeba výrok europoslance Erika Kaliňáka, který je zároveň hlavním poradcem premiéra Fica pro zahraniční politiku.
Čtěte také
Erik Kaliňák je synovcem současného ministra obrany Roberta Kaliňáka, a patří tudíž do nejužšího kruhu okolo Fica. Nedávno prohlásil, že pokud by se Rusko dostalo do Užhorodu, mělo by Slovensko „konečně spolehlivého souseda”. Věděl, co to způsobí, proto jakoby naoko dodal, že jde o cynickou odpověď.
Tím spíš se takovéto vyjádření nedá označit jinak než jako hyenismus. Zvláště v době, kdy Ukrajina čelí ve čtvrtém roce války rostoucímu tlaku ruského agresora a jeho dosavadní hlavní spojenec ve Washingtonu ji zjevně hází přes palubu. Přesto všechno cítil slovenský premiér potřebu se svého poradce zastat, a to přesto, že proti Kaliňákovým výrokům protestovalo ukrajinské velvyslanectví na Slovensku.
Čtěte také
Ohradili se proti tomu jak slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok, který to označil za „levnou frajeřinu”, tak prezident Peter Pellegrini, který tyto výroky prohlásil za slova mladého a nezkušeného politika.
Robert Fico uvedl, že svého poradce Kaliňáka korigovat nebude, stejně jako nevidí důvod se ohradit vůči setkání svého stranického místopředsedy slovenského europoslance Luboše Blahy se šéfem ruské rozvědky Sergejem Naryškinem. Oba se sešli v Moskvě, kam se Blaha vypravil. Blaha je tak dalším politikem nejsilnější vládní strany, který budí pochybnosti o směřování zahraniční politiky Slovenska.
Pochybnosti o spolehlivosti
Zvláštní kapitolu pak představuje samotný premiér Fico. Před nedávným mimořádným summitem Evropské unie k Ukrajině mohutně hrozil, že zablokuje závěrečné prohlášení, pokud v něm nebude zmínka o tranzitu plynu přes ukrajinské území na Slovensko.
V tomto ohledu mu nakonec vyšli v Bruselu vstříc, takže premiér schválil všechno, co bylo na stole: Nejen plán na masívní investice do obrany, ale na rozdíl od jeho maďarského spojence Viktora Orbána i další pomoc Ukrajině.
Dvoukolejnost Slovenska vůči Evropské unii tak přetrvává. A tím bohužel i pochybnosti o tom, jak moc je země spolehlivá v dobách, kdy Evropa hledá cesty, jak vystupovat jednotně. Nejenom vůči ruským agresorům, ale i jejich americkým sympatizantům.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.