Kamila Pešeková: Bude slovenský premiér Fico pokračovat v únosu právního státu?

10. únor 2024

Poslanci Národní rady Slovenské republiky schválili novelu trestního zákona. Ta se stala zatím nejviditelnějším symbolem vládnutí staronového slovenského premiéra Roberta Fica.

Podstatou schválených změn je zrušení Úřadu speciální prokuratury, který se zabýval zvlášť závažnými trestnými činy, mimo jiné i těmi, které se týkaly korupce. Vedle toho se novela týká i snížení trestů za ekonomickou kriminalitu, kratší by měla být i lhůta za promlčení majetkové trestní činnosti. Překvapivě bylo do novely zahrnuto i zkrácení lhůty pro promlčení znásilnění.

Čtěte také

Prezidentka Zuzana Čaputová dává již dlouhodobě najevo, že se změnami nesouhlasí. Jako důvod uvádí, že novela trestního zákona byla přijata ve zkráceném legislativním řízení. K tomu podle ní nebyl důvod. Hlavě státu také vadí, že tak zásadní změny nebyly doprovázeny širokou odbornou diskusí.

Prezidentka uvedla, že udělá vše pro to, aby novela nenabyla účinnost. V praxi by to mohlo znamenat, že ji bude vetovat a trestní zákon by se vrátil do parlamentu. Tam by ho pak současná vládní koalice znovu schválila, protože má většinu na prolomení prezidentského veta. Prezidentce by pak ještě zbyla možnost napadnout novelu před Ústavním soudem.

Promlčí se velké kauzy?

Novela trestního zákona není žádnou technickou změnou, ale má hluboký dopad na celou slovenskou společnost. Jestliže začne platit, může se stát, že budou promlčeny velké kauzy některých známých slovenských oligarchů, jakou jsou Jaroslav Haščák nebo Miroslav Výboh.

Čtěte také

Definitivně utnuté by mohlo být i vyšetřování letité kauzy Gorila, která je symbolem příliš těsných, a tím pádem nezdravých vazeb klíčových politiků na nejvýznamnější podnikatele. Nižší tresty mohou také vést k tomu, že budou pobízet pachatele k páchání trestné činnosti.

Mnozí slovenští občané si danou souvislost uvědomují, a proto už několik týdnů proti plánům vlády demonstrují. Protivládní protesty za účasti tisíců lidí zasáhly celou zemi. Reagovala už i Evropská komise, která Slovensko varovala před přijetím novely. V krajním případě se může stát, že země by přišla o více než 900 miliónů eur z plánu obnovy.

Bez společného postupu to nepůjde

Schválení novely trestního zákona bude mít také dopad na slovenskou opozici. Až na výjimky se její hlavní strany snažily v minulých týdnech táhnout za jeden provaz a společně zabránit přijetí novely. V parlamentu pořádaly obstrukce, na sociálních sítích jejich zástupci prováděli osvětovou kampaň a vysvětlovali, k čemu změny povedou.

Kamila Pešeková, komentátorka

V každém případě ale byl odpor proti rušení speciální prokuratury něco, co opozici spojovalo. Teď, když téma pominulo, bude muset najít jiné způsoby, jak na sebe upozornit, jak zabránit dalšímu Ficovu volebnímu vítězství. Bez společného postupu to nepůjde.

Úspěchem při rušení speciální prokuratury se může Fico cítit povzbuzený k dalším krokům, které mají oslabit instituce Slovenské republiky. Obavy z únosu právního státu, před kterým varují protivládní demonstranti, se mohou stát smutnou skutečností.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.