K čemu mohou posloužit informace získané z odposlechů?
Spojené státy čelí kvůli monitorovacím aktivitám Národní bezpečnostní agentury NSA další vlně mezinárodní kritiky. Mohutné telefonické odposlechy se podle posledních informací týkaly jak vrcholných světových politiků, tak milionů běžných lidí.
Diplomatické napětí, které aktuálně ochlazuje zejména vztahy mezi Washingtonem a Berlínem, se snaží zmírnit jak prezident Barack Obama, tak americký Senát, jehož výbor pro kontrolu výzvědných služeb volá po omezení pravomocí všech výzvědných programů.
I přes veřejné pohoršení sdílené napříč postiženými zeměmi se ozývají hlasy, které upozorňují na to, že USA zdaleka nejsou jedinou zemí, která sleduje i své spojence. Odborníci zároveň předpovídají, že ani současný skandál sledovací aktivity Američanů nezastaví.
Jak aféru, kterou rozpoutal před několika měsíci Edward Snowden, hodnotíte vy? Jaké druhy informací lze prostřednictvím monitorování telefonů získat a k čemu je lze využít?
A jakou roli hrají odposlechy v udržování mezinárodní bezpečnosti?
Hostem Petra Schwarze bude po 19. hodině bezpečnostní analytik Andor Šándor.
Pokud nám chcete říct svůj názor do vysílání, vyplňte prosím náš formulář zde a my vám zavoláme!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.