Julie Hrstková: Centrální banka povoluje otěže měnové politiky

18. září 2023

Koruna oslabila na nejnižší hodnotu vůči euru. Centrální banka nijak nezasáhla. Na první pohled nebyl k takovému posunu důvod. Česká národní banka nesnížila hlavní úrokovou sazbu a ani v tuzemské ekonomice či politice se neděje nic, co by z pohledu mezinárodních finančních trhů stálo za řeč.

Naopak, vedení centrální banky setrvale ujišťuje, že ke snížení hlavní úrokové sazby zatím není důvod, přestože se inflace vyvíjí dle jejích očekávání a na začátku příštího roku má dokonce prudce klesnout ke dvěma procentům! – tedy k inflačnímu cíli ČNB.

Čtěte také

V praxi centrální banka začala povolovat otěže měnové politiky, jen to dělá jinak, než byla veřejnost doposud zvyklá. Stejně tak, jako když nová bankovní rada pod vedením guvernéra Aleše Michla bojovala proti inflaci. Dlouho odolávala snižovat inflaci dalším zvyšováním úroků a spolehla se na silnou korunu, kterou podporovala prostřednictvím intervencí. A byla za to většinou ekonomů kritizována.

Teď, když inflace začala prudce klesat, se poněkud netradičně nevydala cestou snižování repo sazby. Kromě toho, že přestala podporovat kurz koruny, rozhodla se, že přestane bankám úročit povinné minimální rezervy, které u ní mají uložené. Podle Davida Navrátila z České spořitelny toto rozhodnutí odpovídá snížení sazeb minimálně o 0,3 procentního bodu. A připojila se tak k polské centrální bance, která tento týden snížila sazby o 75 bazických bodů. 

Neočekávané pohyby koruny

Ve stejné době, kdy centrální banky východní Evropy snižují úrokové sazby, jde Evropská centrální banka opačným směrem. Ta ve čtvrtek zvedla svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta. Ke zvýšení přikročila už podesáté za sebou, oslabení koruny je tak logickým důsledkem zmenšování úrokového diferenciálu mezi korunou a eurem.

Čtěte také

Slabá koruna pomůže exportérům. Současně nemusí mít vliv na růst cen prostřednictvím drahých dovozů, především pohonných hmot či energií. Domácí poptávka je kvůli vysoké inflaci i obrovskému propadu reálných výdělků extrémně utlumená. A další zdražení, i když mírné, ji rozhodně nerozproudí.

Domácí ekonomika stagnuje, horší vyhlídky má i eurozóna, která je českým firmám největším obchodním partnerem. Dovoz inflace tak není příliš pravděpodobný. Centrální bance se tak nedá vytknout, že by vůbec nereagovala na měnící se podmínky současné ekonomiky. Přesto si nelze nepovzdechnout.

Hrátky s kurzem vytvářejí velmi nestabilní prostředí. A to nejen pro turisty, kteří nikdy nevědí, jestli jsou aktuálně s korunou v kapse bohatými cizinci, nebo chudým příbuzným. Ale především pro všechny firmy. V průmyslu se uzavírají víceleté kontrakty. Určitě lze využít stabilizaci kurzu prostřednictvím bankovního zajištění, jde ovšem o náklad navíc.

Julie Hrstková, komentátorka Hospodářských novin

Trh českých komerčních realit se pak celý spoléhá na eura. Kvůli donedávna velkému rozdílu mezi úrokovými sazbami na korunu a euro si firmy oblíbily i eurové úvěry. Stabilní koruna byla k tomu nápomocna. Podíl nových úvěrů denominovaných v eurech dokonce přesáhl 50 procent.

Koruna je mocným nástrojem v rukou centrální banky. Její neočekávané pohyby jsou ale noční můrou všech, kteří mají něco do činění se zahraničím. Což se vztahuje nejen na pár turistů či majitelů podniků. Ale zprostředkovaně i na nespočet jejich zaměstnanců.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Spustit audio