Jiří Leschtina: Krymská epizoda jen zatemňuje podstatu premiérova problému

23. listopad 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu
0:00
/
0:00

Nesporným přínosem aféry kolem Andreje Babiše mladšího je to, že polila případ Čapího hnízda živou vodou.

Před odhalením podivuhodného výletu premiérova syna na Krym, jakoby veřejnost už začala na celou kauzu zapomínat. Uspávající bylo zdlouhavé vyšetřování kauzy, které se táhne už dva roky.

Josef Mlejnek jr.: Kostěj Babiš Nesmrtelný?

Andrej Babiš

Andrej Babiš se mnohým musí jevit jako postava z ruských pohádek jménem Kostěj Nesmrtelný. „Moje smrt je daleko,“ říká v jedné z nich Kostěj.

Teď jde však o to, aby absurdní drama Otec a syn neodvádělo pozornost od podstaty věci: Jak důvěryhodné důkazy o Babišově údajném dotačním podvodu nashromáždili vyšetřovatelé? A zaslouží si být předány soudu?

Okolnosti přesunu Babišova syna do Rusy okupované země zatím vypadají jako dost neuchopitelná matérie pro policii. Mnohem hmatatelnější jsou důkazy, které podle vyšetřovatelů ukazují, že se Andrej Babiš při stavbě Čapího hnízda skutečně dopustil zločinu.

Již loni v říjnu zveřejnila dodnes neodhalená skupina Šuman výpisy britské banky HSBC, která stavbu Čapího hnízda financovala. Banka v nich při schvalování úvěru vychází ze svých zjištění, že Farma Čapí hnízdo patří do Agrofertu. A to v době, kdy už neměla mít s Agrofertem nic společného a jen jako malá firma mohla získat padesátimilionovou dotaci z Evropské unie.

Kocovina ze zametání Babišovy kauzy

Andrej Babiš tehdy podal na záhadného Šumana trestní oznámení a vehementně žádal, aby policie prověřila pravost dokumentů. Vyšetřovatelé nejenže prozkoumali jejich autentičnost, ale bankovní výpisy zařadili do vyšetřovacího spisu jako jeden ze stěžejních důkazů.

Jiří Pehe: Co je opravdu znepokojující v případu Babiše mladšího

Andrej Babiš mladší na Krymu v roce 2017

Skandál okolo Andreje Babiše mladšího začal televizní reportáží, v níž tvrdí, že byl unesen na Krym, aby nevypovídal v kauze Čapí hnízdo.

Podle serveru iRozhlas, který získal policejní usnesení o zahájení trestního stíhání, má policie v rukou i další důkazy. Například znalecký posudek, podle něhož společnost Imoba, patřící do holdingu Agrofert, dělala většinu přípravných prací na Čapí hnízdo, žádala o stavební povolení, ručila za bankovní půjčky.

Vyšetřovací spis obsahuje i svědectví některých stavbařů, bankovních znalců nebo projektantů, podle nichž se Andrej Babiš pravidelně objevoval na stavbě Čapího hnízda při kontrolních dnech i mimo ně, vystupoval za investora, dohadoval rozšíření přestavby.

Jednotlivé důkazy jistě nejsou nezvratným potvrzením zločinného postupu. Dohromady ale tvoří důkazní řetězec, kdy jedno doplňuje druhé. A tak silný soubor indicií by se nesporně měl dostat k soudu, který by měl rozhodnout, zda se Babiš, jeho rodina a další spolupracovníci dopustili dotačního podvodu či nikoli.

Jan Fingerland: Andrej Babiš jako kulturně-psychologický typ

Andrej Babiš

Andrej Babiš získal mimořádně silné postavení přinejmenším u části české společnosti. Jak to dokázal? Něčím, co jiní nedokážou ani napodobit.

Tomu by neměly bránit ani problémy s vyslechnutím obviněného Andreje Babiše mladšího. Policie vyslechla všechny ostatní obviněné a nakonec bude podstatné, co Babišův syn řekne nebo neřekne před soudem.

Vyšetřovatel má do konce roku přijít za státním zástupcem s návrhem na podání žaloby nebo odložení případu. A po tom všem, co se kolem Čapího hnízda odehrává, si nelze představit, že by žalobce celou kauzu jen tak smetl se stolu. I to může být důvodem vzrůstající nervozity Andreje Babiše, který dobře ví, že před soudem už nevystačí s marketingovými kouzly.

A pokud se do Nového roku rozuzlení prvního dějství nedozvíme? Pak kocovina z dalšího zametání Babišovy kauzy může být mnohem ničivější a úpornější než ta posilvestrovská. 

Spustit audio