Tereza Zavadilová: Konformita, nerovnost a exkluze aneb Koho chleba jíš, toho píseň zpívej

26. únor 2025

Jedněmi z prvních výnosů, které Donald Trump podepsal po své inauguraci, bylo zrušení programů DEI, tedy Diverzita, rovnost a inkluze ve státních úřadech i firmách. Je pravda, že tyto výrazy – původně nezpochybnitelné a dobře myšlené – se podobně jako třeba Green Deal, obecně ekologie či nedejbože gender staly oběťmi kulturních válek na sociálních sítích. A teď patří do nepopulární skupiny s názvem progresivismus. U části voličů vyvolávají alergii už jen tak.

A americký prezident splnil slib, který těmto voličům dal. Den po inauguraci podepsal zrušení antidiskriminačního zákona, který platil od roku 1965 a další normy.

Čtěte také

Firmy musejí odstupovat od svých diverzitních směrnic DEI. Mimochodem, evropské protějšky těchto programů se nazývají ESG a zaměřují se šířeji i na ekologickou a sociální udržitelnost byznysu. 

Americké regule, které teď nový kabinet ruší, měly za cíl nabírání lidí do firem, institucí či na univerzity, způsobem, který lépe odpovídá demografii  tedy, aby se v preferencích náborářů kromě mladých mužů objevily také třeba starší ročníky, ženy, zdravotně znevýhodnění i etnické a sexuální minority. 

Některé programy už nejsou

Některé firmy se od těchto regulí hned po volbách ochotně odstřihly samy. Inkluzivní programy tak halasně shodila ze stolu třeba Meta – byť se komentátoři jejímu šéfovi Markovi Zuckerbergovi trochu vysmáli, že je kam vítr tam plášť, protože když se to hodilo, a není to tak dávno, klidně se promenoval s duhovým odznáčkem na pochodu Pride.

Čtěte také

S progresivní politikou byl rychle hotový také Google i Amazon a nadace jeho spolumajitele Jeffa Bezose kromě toho přestala podporovat třeba výzkum změny klimatu. Od diverzitních programů rychle ustoupil také Walmart či McDonalds nebo bankovní gigant CitiGroup. 

Velkým propagátorem udržitelnosti byznysu byly donedávna také poradenské firmy, takzvaná velká čtyřka. Deloitte a spol podle Financial Times nejen daly k ledu své programy udržitelnosti, ale dokonce si zmínky o nich stáhly z webu.

Přitom radit klientům z řad korporací s reportingem DEI byl pro tyto firmy pěkný byznys. Nutno zmínit, že i americký stát je jejich velkým zákazníkem a evidentně nechtějí o lukrativní zakázky přijít.  

Apple se zatím brání

Bleskurychle po volbách se aktivovaly konzervativní organizace a think-tanky, které vyzývají  k upuštění od DEI ty firmy a instituce, které se k tomu staví váhavě.

Čtěte také

Konzervativní neziskovka s názvem Národní centrum pro výzkum veřejné politiky vystoupila na valné hromadě firmy Apple s požadavkem, ať se stáhne z diverzitních programů. Jinak se prý bude vystavovat žalobám pro nerespektování federálních nařízení.

Představenstvo Applu se tomu ale brání a vyzvalo investory, aby hlasovali pro ponechání diverzity, což se tento týden v úterý také stalo. 

Apple není prvním cílem zmíněné neziskovky. Její požadavky už v lednu odmítl obchodní řetězec Costco – a čelí nevoli nové politické reprezentace.

Tereza Zavadilová, šéfredaktorka webu Newstream

Dokonce 19 republikánských prokurátorů napsalo firmě, aby od svého programu ustoupila. Podobně jiný řetězec Target čelí žalobě od floridského návladního. Diverzitní  politiku se rozhodly podržet také investiční banky JP Morgan, Goldman Sachs, Barcleys, či Coca Cola a Delta Airlines.

Současnou dobu charakterizují spíš emoce než fakta. V ideálním případě a nezpolitizovaném světě by si firmy měly svá vnitřní pravidla určovat samy. Ale neuškodí si občas připomenout významy slov. Aby se kyvadlo od diverzity, rovnosti a inkluze nevychýlilo příliš moc ke konformitě, nerovnosti a vyčleňování. 

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio