Jiří Leschtina: Do Lidového domu vtáhl Zemanův trojský kůň – ministr Toman

1. březen 2019

S vyjádřením loajality na rtech vstoupil ministr zemědělství Miroslav Toman před pár dny do České strany sociálně demokratické.

Novinářům řekl, že tímto krokem chtěl před volebním sjezdem podpořit předsedu Hamáčka a vedení strany.

Miroslav Toman: Za svým tvrzením si stojím, snažím se chránit spotřebitele

Státní vyznamenání, Vladislavský sál, Miroslav Toman

Ministr zemědělství Miroslav Toman nařkl restauraci U Moťáka z toho, že prodává závadné polské hovězí maso a vydává ho za jiné. Úřady ale žádné závadné kousky na českém trhu nenašly. „Tady je potřeba říci, že v této restauraci bylo nalezeno 31 kg masa neznámého původu,“ hájí své tvrzení v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou.

Celá Tomanova politická i profesní dráha ale nabízí úplně jiný obraz: Do Lidového domu právě vtáhl vlivný a věrný trojský kůň Hradu.

Právě Tomana prezident Zeman přivedl v roce 2013 do Rusnokovy vlády, která nikdy nezískala důvěru parlamentu. Spojenectví bylo utuženo ještě téhož roku, když Miroslav Toman kandidoval v mimořádných volbách do Poslanecké sněmovny v Ústeckém kraji jako lídr Strany práv občanů – Zemanovců.

A slavnostním zpečetěním svazku pak bylo udělení prezidentské medaile Tomanově otci, komunistickému ministrovi ve Štrougalově vládě. A zakladateli rodinné firmy Tomanů, která při první prezidentské kampani věnovala na podporu Miloše Zemana půl milionu korun.

K zemědělským velkopodnikatelům

Vstup tak blízkého Zemanova muže do ČSSD asi těžko povede k oživení liberálního křídla ve straně. Ale spíš zemanovské platformy Zachraňme ČSSD. Ta v posledních měsících poněkud uvadá, a možná doufá, že ji posílí živoucí člen vlády. Což je kalibr, jímž se prohradní křídlo zatím pochlubit nemohlo.

Miroslav Toman: Zastropování odmítám. Podpořme malé zemědělce, nelikvidujme velké

Miroslav Toman, prezident Agrární a Potravinářské komory ČR

Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman je kandidátem na post ministra zemědělství ve vládě Andreje Babiše. Navrhla ho sociální demokracie. Názorově má blízko i k prezidentu Miloši Zemanovi. Jaké jsou jeho priority v zemědělství?

Se vstupem ministra zemědělství ale také přichází do Lidového domu problém, který ČSSD jako jiné demokratické strany kritizovala u hnutí ANO.

Stejně jako premiér Babiš je ministr zemědělství Toman vyšetřován Evropskou komisí kvůli podezření z dotačního střetu zájmů. Když už byl Toman ministrem, doputovaly totiž do firmy Agrotrade jeho otce a bratra dva miliony korun z evropských dotací.

Mimochodem právě rodinná firma Tomanů je nástupcem jejich stejnojmenné společnosti opředené bankrotářským příběhem, tak typickým pro divoká 90. léta. Původní Agrotrade zkrachoval poté, co jeho majetek byl převeden na kyperskou firmu s neznámými vlastníky. A v Čechách po ní zůstalo víc než půl miliardy korun dluhů, jež zaplatili čeští poplatníci.

Proč jsou v Německu potraviny lepší než v Česku? Jde o honbu za ziskem, říká Miroslav Toman

Jogurty

„Výrobci museli někde ušetřit. Řetězce tlačí na čím dál nižší ceny, které se projevují v kvalitě,“ vysvětluje prezident Potravinářské a Agrární komory Miroslav Toman důvody, proč mají Němci kvalitnější potraviny. Upozorňuje také, že pamatuje doby, kdy bylo v Česku DPH na potraviny 5 %. „Dnes je to 15 %, a ceny potravin nešly tak výrazně nahoru,“ dodává.

Miroslav Toman se teď snaží vykroutit z podezření, že porušuje evropské nařízení, které střet zájmů vidí mimo jiné v tom, že evropské dotace proudí k příbuzným vysokých politiků. Toman se stejně jako Babiš brání argumenty, že premiér ani ministr zemědělství nerozhodují o poskytnutí evropských dotací a nemohou na našich úřadech ovlivnit jejich přidělování.

Jenže premiér i šéf agrárního rezortu mohou určit, zda dotace budou spíš proudit k velkým firmám typu Babišova Agrofertu či rodinné firmy Tomanů nebo k malým a středním podnikům. A jak ukazuje přehled dotačních toků za poslední léta, evropské peníze v drtivé míře plynuly především k zemědělským velkopodnikatelům.

Toman tedy přichází do sociální demokracie nejen jako vlivný politický emisar prezidenta, který celá léta systematicky kutá na zničení ČSSD. Ale také jako premiérův spojenec v jejich dotačním byznysu.

Jiří Leschtina

Proč si ale tohoto kumpána mocenského tandemu Zeman – Babiš nechal předseda ČSSD vnutit jako svého kandidáta do vlády a teď jen němě přihlíží jeho vstupu do strany, to zatím Jan Hamáček uspokojivě nevysvětlil. Stejně jako proč už si zase sociální demokracie pozvala na sjezd svého úhlavního hrobaře – Miloše Zemana.

Spustit audio