Jinde je to (prý) horší

27. srpen 2004

Už už jsem se dnes chtěl zamyslet nad tím, jak je možné, že kabelová sice, ale přece jenom televize vysílá klip prý úspěšného zpěváka, známého jinak svými kožichy a roztřískanými luxusními automobily, v němž celkem nepokrytě rasisticky útočí na naše vietnamské spoluobčany.

Ale pak mě zaujalo novinové sdělení o tom, že Praha je o hodně víc zamořena kriminalitou, než by si člověk chtěl připustit. Nechám tedy našeho malého rasistu zatím u ledu.

Praha - vypovídají kriminální statistiky za loňský rok - byla dějištěm statistických 8 250ti trestných činů na sto tisíc obyvatel. Je to hodně, když to přepočítáte na celek, a je to ještě horší číslo, když se dozvíte, že v podobném přepočtu je na tom za tradiční baštu zločinu považované americké Chicago podstatně lépe se svými 6 571-ním zločinem na týchž sto tisíc obyvatel.

Policejní ředitel Jiří Kolář se ta velká kriminální čísla snaží trochu bagatelizovat oblíbenou poznámkou o tom, že jiné země jsou na tom hůř, ale to mě zrovna moc neutěšuje. Spíš bych se zeptal pana policejního prezidenta, zda a jakou zkušenost má třeba se zloději aut, resp.kolik mu jich v Praze ukradli. Mě asi pět, takže jsem to vyřešil tím, že jezdím v půjčeném.

Kdyby pan policejní prezident nějakou zkušenost měl, pak by asi zjistil, že než se mu podaří nahlásit krádež auta na příslušné policejní stanici, dostane nejprve šest zřetězených infarktů - jeden za vybavení policejní strážnice; jeden za rychlost zpracování případu; jeden jen tak; jeden z přátelského ujištění policejního zapisovatele, že v noci jich je tam ještě podstatně méně než za dne, další infarkt dostane ze zjištění, že je on sám prvním podezřelým, jestli náhodou nezinscenoval pojišťovací podvod a finální "íčko" ho trefí při odchodu, kdy mu bodrý policista převypráví nejnovější vtip z Německa. Jedná se o (jako by, pozor - pozor, přijde vtip!) reklamní text fiktivní východovýchodní, tedy ne-české, cestovní kanceláře, který zní: "Přijeďte se k nám podívat, Váš automobil už tu máme!!!" Ha, ha.

Aut se v Praze, aby nás ta sranda přešla, ukradlo v roce 2003 862 na sto tisíc obyvatel. Pro porovnání, v bájném Chicagu to bylo 813, ale například v sousedním Německu, konkrétně v Drážďanech jich bylo celých 170, tedy pětkrát méně než v matičce.

Přitom východoněmecký postkomunistický humus je zcela srovnatelný s naším vyspělým postkomunistickým humusem, tak v čem že je ten rozdíl? Nerado se mi to říká, ale mám za to, že je to v práci bezpečnostních složek. Vrátím se k opakované zkušenosti, spočívající v (pravda - marném) pokusu spustit policejní mašinérii do honitby na padouchy. Jeden celý policista v jedné lehce se proměňujcí, leč vždy lehce ošuntělé služebně s jedním hodně ojetým psacím strojem značky Konsul (snad se tu nedopouštím nekalé reklamy) píše, na počátku počítači přecpaného jedenadvacátého století, příslušné hlášení.

Nejpozději v tu chvíli musí každého okradeného opustit všechny naděje. Z Prahy je to autem za nejbližší hranici tak dvě hodinky. Můj "osobák" od okamžiku zjištěné krádeže po sepsání protokolu jsou čtyři hodiny a čtyřicet minut. V tom čase se dá to auto snad i sníst, kdyby měl člověk hodně velký hlad. Aby v tom podvybavená a podplacená (ve smyslu nízkých platů, pěkně prosím!!!) policie nebyla sama - Praha není jen centrem českého zločinu, nýbrž i zločinu mezinárodního. Lacinou připomínku už končícího kasina v centru hlavního města nechám stranou; pražská galérka ale už dávno není tou poměrnou idylkou, která národ bavila prostřednictvím historických televizních seriálů.

Zajímalo by mě, kam se poděly bezpečnostní aktivity, jejichž poslední viditelnou ukázkou byl před nějakými deseti (nebo kolika?) lety zásah proti setkání ruskojazyčných mafiánů v pražské restauraci "U Holubů"?

Kdyby činnost tajných služeb a jejich součinnost s ostatními bezpečnostními složkami a orgány činnými v trestním řízení byla úspěšná, jistě bychom se pak oklikami nedozvídali o tom, že zločinnost v hlavním městě nijak zvlášť neklesá. Jsem dalek tvrzení, že toho zpravodajci dělají málo, to jistě ne - jen si nejsem jist, zda poslouchají ty správné telefony. Nejviditelnější ukázkou policejní ráznosti zřejmě nadlouho zůstane "úspěšný" zákrok (na jakoukoli akci nadržených) těžkooděnců proti skupince unavených účastníků technoparty CzechTek. Ne, že bych chtěl generalizovat za jakoukoli cenu, ale zrovna tahle monstr-akce vypovídá spíše o tom, že policie raději a viditelně zasáhne tam, kde má úspěch jistý. Však ono to na zápasech fotbalového Baníčku, kde hrozí, že policista dostane fakt tyčí do hlavy, vypadá hodně jinak.

Ale, jak říká pan policejní prezident, jinde je to ještě horší. To mě doopravdy uklidňuje.

Jdu si pustit na rádiu toho našeho malého rasistu a pak možná půjdu, jak mi z toho jeho textu vyplyne, zapálit pár stánků v tržnici. Stejně mě nechytí.

autor: Martin Schulz
Spustit audio