Jeskynní pavouk bez očí
Němečtí vědci objevili prvního pavouka z čeledi maloočkovití, který žádné oči nemá.
Pavouci z čeledi maloočkovití (Sparassidae) jsou rozšířeni v mírném a tropickém pásu téměř celého světa. Je známo víc než 1100 druhů, z nichž někteří dorůstají do takových rozměrů, že mohou lovit malé plazy. Nově objevený druh Sinopoda scurion k nim nepatří. Rozpětí jeho nohou dosahuje šesti centimetrů, a tělo je dlouhé pouhých 12 milimetrů. Zcela výjimečný je ale tím, že na rozdíl od všech ostatních malooček nemá vůbec žádné oči.
Slepého a bezbarvého pavouka našli biologové ze Senckenbergova výzkumného ústavu ve Frankfurtu v Laosu. Jeho domovem jsou jeskyně, do kterých nemá přístup denní světlo. Ve stejném prostředí žijí i další druhy rodu Sinopoda. Ti však mají pigment a pouze u některých z nich vědci zaznamenali redukci počtu očí, který se z obvyklých osmi oček snížil na šest, čtyři nebo dvě oči. Nově objevený druh Sinopoda scurion z Laosu tuto adaptaci na jeskynní prostředí dotáhl k dokonalosti.
Zdroj: ScienceDaily
-----
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.