Jelínek: Silný vyděračský potenciál komunistů propojených s prezidentem může premiéra Babiše potrápit víc než celá ČSSD
Jak stabilní bude koaliční vláda hnutí ANO-ČSSD? Proč se znovu mluví o Bohumínském usnesení, které sociálním demokratům zakazuje spolupráci s komunisty?
„Bohumínské usnesení sice nikdy nikdo nezrušil, ale je vnímáno jako vyčpělé nebo přežité,“ říká Lukáš Jelínek, politolog z Masarykovy demokratické akademie. Často se prý toto usnesení přirovnává k Benešovým dekretům.
„Dekrety taky nikdo nezpochybňuje, ale už se jimi nikdo neřídí. Sociální demokraté to mají podobně. Přinejmenším od té doby, co začali s KSČM spolupracovat. Nejdříve na komunální, a pak i na krajské úrovni.“ Mnohem rizikovější je ale podle Jelínka toleranční patent, tedy smlouva o toleranci druhé Babišovy vlády KSČM.
Co říká Bohumínské usnesení z dubna 1995?
„Sjezd potvrzuje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci s SPR-RSČ, SČK, MNS, KSČM, LB a SDL.“
Toleranční patent je nebezpečnější
Lukáš Jelínek: Státní firmy v područí politiků
V éře, kdy se zapomíná na politické programy, stírají se rozdíly mezi pravicí a levicí a lež máme jen za „alternativní pravdu“, se nelze divit tomu, že média či neziskové organizace dostávají nakládačku, zatímco politici strkají nos i tam, kam by si kdysi netroufli.
„Přijde mi to pro sociální demokracii docela nebezpečné. Tedy pokud se i do budoucna budou podmínky komunistické podpory vyjednávat pouze mezi Andrejem Babišem a Vojtěchem Filipem. Nikde totiž není psáno, že to nebude za zády ČSSD.“
To, že by se dnes mohlo ANO opírat o hlasy SPD Tomia Okamury, je prý teď čím dál míň pravděpodobné, ale pořád možné. „Po velmi ostrém projevu Okamury se ta možnost oslabuje, ale pořád je tady ještě velmi silný vyděračský potenciál komunistů. Ti jsou přímo navázáni na prezidenta Zemana a společně mohou premiéra Babiše potrápit mnohem víc než samotná ČSSD.“
Je to svátek demokracie?
Lukáš Jelínek: Co čekat od ČSSD a KSČM? Výhled nic moc
Andrej Babiš může být spokojený. Sociální demokraté s ním budou dál jednat, ačkoliv na nich nenechá nit suchou.
Dlouhou sněmovní rozpravu pak Jelínek považuje za klasický rituál, až svátek demokracie, kdy si různé strany řeknou svůj různý názor a představy. „Dokonce i premiér byl ve svém projevu mnohem připravenější a podrobnější než v prvním případě. Tehdy vyšvihl krátký, ale ne příliš povedený projev přímo od boku. Teď zacházel do takových podrobností, že se dostal až k výsledkům českých sportovců míčových her na mezinárodním poli…“
To podle politologa prostě patří do parlamentního života. „Tedy pokud je debata vedena slušně a kultivovaně,“ dodává.
Související
-
Vláda Andreje Babiše žádá o důvěru
Po devíti měsících žádá vláda Andreje Babiše Sněmovnu o důvěru. Věříte vládě Andreje Babiše? Je podle vás legitimní, aby se opírala o hlasy KSČM?
-
Milan Chovanec vládu nepodpoří. Měl by rezignovat, myslí si komentátor Kubičko
Ještě před hlasováním o důvěře koaliční vládě premiéra Andreje Babiše se stala nejdiskutovanější otázkou neúčast Milana Chovance (ČSSD). Poslouchejte Speciál Plusu.
-
Projev prezidenta Miloše Zemana ve Sněmovně k programovému prohlášení nové vlády
„Omezím se pouze na dvě poznámky: jednu pochvalnou, druhou kritickou… Pochvala potěší, ale kritika inspiruje. Není-liž pravda,“ řekl prezident. Poslechněte si celý záznam.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.