Jefim Fištejn: Rok do voleb

17. září 2023

Do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývá něco víc než rok a poměr sil mezi předpokládanými kandidáty demokratů a republikánů se začíná povážlivě měnit. Až doteď drobná převaha v rámci statistické chyby byla na straně stávajícího prezidenta Bidena, nyní se politické váhy začínají stejně drobně, v rámci chyby, přechylovat ve prospěch vyzyvatele Trumpa.

Čtěte také

Ježto o tom svědčí většina výsledků průzkumů zjevně se jedná o trend, nikoli o výkyv. Trend má vlastní dlouhohrající dynamiku založenou na faktech. Trumpově popularitě u Američanů nedávná obvinění z trestních činů nikterak příliš neublížila a sotva se dá očekávat, že ve zbylém čase se objeví smrtící odhalení, která by ho dokázala definitivně poškodit.

Biden naopak má slzavé údolí teprve před sebou, soudě podle toho, jak se rozjíždí četná vyšetřování jeho spolupachatelství v korupčních kauzách jeho syna Huntera a hrozby impeachmentu v Kongresu.

Trump nemá ve vlastní straně prakticky žádnou vážnou konkurenci, u demokratů se šíří úvahy o možné výměně Bidena stiženého kognitivní ochablostí za kandidáta mladšího a živějšího.

Podoba kampaní

Čtěte také

Trump je soudně stíhán tak šikovně a v naprostém souladu se zákonem, že kvůli procesu prakticky bude zbaven možnosti vést řádnou volební kampaň, lanařit voliče na shromážděních, vybírat dary do volebních fondů, v dokonalém souznění s pokrokovým pojetím rovných šancí.

Demokraté nicméně budou muset pro vítězství vymyslet něco podstatně ostřejšího než regulérní volební klání – někteří odvážnější myslitelé navrhují preventivní šokový zásah silových složek, které již dosáhly vysokého stupně uvědomělosti, aby tak zabránili případnému falšování volebních výsledků.

Realita totiž nesmí ohrožovat společenský pokrok, když už byl správně nastaven. Nelze připustit, aby se ukázaly jako pravdivé takové průzkumy jako ten od agentury Schoen-Cooperman Research, podle něhož Trumpův rating (52 procenta voličů pro, 44 – proti) je skoro o 10 procent vyšší než u nynějšího prezidenta.

Trump byl lepší než Biden?

Čtěte také

Bývalý poradce Billa Clintona a nyní spolumajitel zmíněné agentury Douglas Schoen v článku s názvem Narativ se mění podle toho, jak se kupí Bidenovy problémy, v periodiku The Messenger.

Tak vysvětluje změny voličských nálad: „Nehledě na vážné a oprávněné pochybnosti ohledně povahových vlastností Donalda Trumpa, Američané celkem vzato věří, že byl lepším prezidentem než Joe Biden.

Všechny pokusy vnutit voličům klamnou představu o jakýchsi blahodiních tzv „Bidenomiky“ trapně selhaly, přesvědčení o manažerských dovednostech jeho vlády nikdy nepřekročilo úroveň 40 procent a v poslední době dokonce klesá…

Jefim Fištejn

Prožíváme zcela ojedinělou situaci v dějinách amerických voleb, kdy obliba obou kandidátů nedosahuje ani 40 procent a ve společnosti se rozhostila hluboká skepse ohledně blízké budoucnosti země…“

Uznejte, konstatace je to nepříliš veselá. Kéž by byla chybná…

Autor je publicista

Spustit audio