Jefim Fištejn: Dočkáme se v médiích nového startu?

21. únor 2023

Mnozí známí američtí komentátoři – odvolávám se na názor Marka Hemingwaye z RealClearPolitics – očekávají, že senzační odhalení lží, smyšlenek a polopravd přinesených sdělovacími prostředky v souvislosti s aférou Russiagate, by mohla posloužit k „novému startu“ – rozuměj k totálním změnám v samotném přístupu médií k politickému zpravodajství.

Připomenu: Russiagate, to je souhrnný název mediální kampaně, která ještě před pár léty zuřila ve Spojených státech a ve světě a měla dokázat spolčení tehdejšího prezidenta Trumpa s ruskou státní mocí.

Čtěte také

Neuvěřitelnou jednostrannou zaujatost americké žurnalistiky, která se nezastavila před žádnou lží a pomluvou, odhalila před týdnem rozsáhlá investigace komentátora Jeffa Gertha, nositele Pulitzerovy ceny a v minulosti čelního spolupracovníka levicového deníku The New York Times.

Sérii jeho čtyř článků pod společným názvem Tisk proti prezidentovi otiskla nyní publikace Columbia Journalism Review, kterou ve Spojených státech pokládají za neoficiálního ombudsmana mediálního průmyslu.

Pravda jako služka politického zadání?

V novinářské branži oficiální potvrzení toho, co beztak bylo veřejným tajemstvím, vyvolalo něco jako zemětřesení. Pocit morálního debaklu dobře vyjádřil na Twitteru Glenn Greenwald, levicový komentátor, který sám přiložil ruku k dílu překroucení skutečnosti.

Čtěte také

Gerthovo odhalení, jak napsal, „bude mít naprosto devastující účinek na pověst amerických sdělovacích prostředků, neboť bez slitování ukazuje, jak často, hrubě, bezostyšně a zaníceně novináři lhali ve snaze vytvořit aféru Russiagate“.

Mark Hemingway není pobouřen tím, že Jeff Gerth provedl svou mimořádně zevrubnou investigaci – naopak ho chválí a vyzdvihuje jeho neobyčejnou odvahu, leč pociťuje vztek, že celé to odhalení přichází až dva roky poté, co Donald Trump opustil Bílý dům a skoro pět let poté, co zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller zahájil své mnohaleté snahy najít cokoli podstatného a zavrženíhodného v nekonečných snůškách lží a anonymních povídaček.

Jeff Gerth, který ve svém cyklu uvádí mimořádně nelichotivé názory hvězd americké žurnalistiky na práci svých pokrokářských kolegů, mimo jiných takových profesních matadorů jako Bob Woodward, smutně konstatuje, že ani nyní značná část lumenů novinářského cechu nepochopila a neuznala hloubku svého pádu. Pravda je nadále zajímá jen jako služka politického zadání.

Jefim Fištejn

Rozumím hluboké skepsi ctěného autora. Může se stát, že místo nového startu v oblasti novinářské etiky celý příběh bude jednoduše zameten pod koberec. Stačí se podívat, jak se k odhalení staví české sdělovací prostředky, aby jednomu bylo smutno.

Autor je publicista

Spustit audio