Jefim Fištejn: Americká žurnalistika bojuje se závislostí

4. prosinec 2022

I když listopadové mezivolby ve Spojených státech nedopadly bůhvíjak, rozhodně společenské procesy, které vyvolaly všeobecné očekávání „rudého tsunami“, tzn. drtivého vítězství Republikánské strany, pokračují dál. Mám na mysli především pomalé, ale jisté proměny v orientaci sdělovacích prostředků, dříve jednoznačně levicově zaměřených a nyní stále více hledajících své místo v ideologickém středu. 

Proces je nejenže viditelný pouhým okem, ale také statisticky zachytitelný: čtenost pokrokářského tisku klesá, sledovanost levicových televizních kanálů nezadržitelně padá. Nejviditelnějšími důkazy probíhajícího procesu posunu do myšlenkového středu jsou osudy sociálního média Twitter a rozpaky kolem směřování Facebooku.

Čtěte také

Příkladná je probíhající transformace televizního kanálu CNN, donedávna pokládaného některými naivními experty za vzor objektivity a nadstranickosti. Současné vedení televize odůvodňuje personální a strukturální změny tohoto sdělovacího prostředku právě jeho stranickou předpojatostí a nutností hledat nové přístupy více odpovídající společenské realitě. Jak konstatoval jeden z největších akcionářů společnost John Malone: „Chceme vrátit CNN ke kořenům, k poctivé a nezaujaté žurnalistice.

Veškeré průzkumy dokazují, že to hlavní, co chtějí vidět v televizi diváci, jsou pravdivé a nepokřivené zprávy.“ To je důvod, proč v poslední době z obrazovky zmizely ty mluvící hlavy, které udávaly kanálu ideologický tón – moderátoři jako Chris Cuomo, Brian Stelter, Jake Tapper.

Přerod je proces bolestivý

Američtí experti, jako třeba Jay Rosen, profesor žurnalistiky na Newyorské univerzitě, vysvětlují smysl transformace takto: „Nový ředitel CNN Chris Licht vychází z přesvědčení, že CNN věnovala příliš mnoho času kritice Donalda Trumpa, takže vysílání začalo být zcela závislé na politice obecně a na každém kroku Trumpa zejména. Jinými slovy, celým svým obsahem CNN přesvědčovala přesvědčené a neměla šanci dosáhnout na jiný typ diváctva. Nyní chce být přijatelná pro středového, neaktivistického diváka.“

Čtěte také

Přerod je proces bolestivý a jeho úspěch nikdy není zaručen. Nyní každopádně společnost CNN ztratila na burze polovinu své původní hodnoty. Nenechala na sebe čekat také kritika jiných levicových médií.

Britský deník Guardian, hoden svého názvu (v češtině je to Strážce, rozuměj strážce čistoty správné ideologie), soustavně proces kritizuje a dokazuje, že snaha o objektivitu povede ke ztrátě skálopevně socialisticky orientovaných diváků.

Jefim Fištejn

Komentátorka listu Arwa Mahdawi v nedávném článku v zásadě zpochybňuje správnost objektivního přístupu k novinářskému zpravodajství a dokládá revoluční myšlenku právě příkladem CNN: „Nové, ‚objektivnější‘ CNN se čím dál více objektivně stává pravicovým médiem.“ Je otázkou času, kdy majitelům britského deníku dojde to, co již došlo jejich americkým kolegům.

 Autor je publicista

Spustit audio