Je po všem, španělská vláda zvítězila, píše z exilu katalánský expremiér

Hodil Carles Puigdemont ručník do ringu a rezignoval na svou ambici být katalánským parlamentem znovu jmenován do premiérské funkce? Nebo se stal jenom obětí přechodného záchvatu melancholie?

Tyto otázky si klade autor článku zveřejněného na webových stránkách francouzského deníku Le Monde.

Na veřejnosti podle něj Puigdemont dále vystupuje sebejistě. Ale esemesky, které si v úterý večer posílal se svým exilovým přítelem Toni Cominem svědčí o jiné náladě. Španělská vláda podle něj boj vyhrála a nezávislost Katalánska je mrtvá záležitost.

Poslední dny republiky

Textové zprávy se objevily v televizi Telecinco několik hodin poté, co předseda katalánského parlamentu Roger Torrent odložil na neurčito debatu o jmenování Puigdemonta do premiérské funkce. To by mu umožnilo chopit se opět vlády v autonomní oblasti, třebaže jen na dálku, aby neodporoval zákazu španělského ústavního soudu.

„Zažíváme poslední dny republikánského Katalánska,“ píše ve fatalistickém tónu svému bývalému poradci Cominovi. Toho při čtení esemesek od „Carlese“ bez jeho vědomí natáčí zvláštní dopisovatel kanálu Telecinco během jeho návštěvy na kongresu vlámských nacionalistů, popisuje Le Monde.

Španělská vláda podle zprávy Puigdemonta triumfuje. „Jenom doufám, že je pravda, že díky tomu všechny pustí z vězení, protože jinak by to byl výsměch dějinám“, cituje francouzský deník z textové zprávy Carlese Puigdemonta. Na mysli má osud několika vysoce postavených zastánců nezávislosti Katalánska, kteří skončili za mřížemi. Ve zprávě naznačuje, že když se stáhne z politiky a přestane vzdorovat španělskému ústavnímu soudu, dalo by se počítat s určitou shovívavostí justice.

Jen slabá chvilka

„Předpokládám, že jsi pochopil, že všechno skončilo,“ cituje Le Monde Puigdemonta. Ten se také svěřuje, že ho jeho vlastní lidé už obětovali. Cominovi a dalším svým spolubojovníkům naopak přeje, aby mohli pokračovat v politice.

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont (vlevo) a španělský premiér Mariano Rajoy

Závěr textové zprávy je vypjatě dramatický: „Nevím, jak dlouho ještě budu na živu – doufám, že dlouho! Ale zbytek života věnuji tomu, abych očistil své jméno. Za ty dva roky mi mnohokrát ublížili nejrůznějšími pomluvami a lživými řečmi, které jsem snášel pro společný cíl. Tomu je ale konec, a teď se budu až do konce života bránit,“ píše bývalý předseda katalánské vlády.

Carles Puigdemont podle Le Mondu pravdivost ukradených textových zpráv přiznal, přitom se je ale na svém Twitteru snažil relativizovat.

„Jsem jen člověk a jsou okamžiky, kdy také propadám pochybnostem. Ale jsem také premiér a nebudu ustupovat ani couvat. Nedovoluje mi to respekt, vděčnost a závazek, který mám k občanům a své zemi. Pojďme dál!“

Existuje však i názor, že neopatrnost Toni Comina nemusela být náhodná. Puigdemontovi by se role oběti mohla hodit v případě, že by jeho cílem byly nové volby. V těch by mohl mobilizovat zastánce nezávislosti proti umírněné katalánské levici pod heslem „Puigdemont proti všem“, uzavírá Le Monde.

autor: Jan Machonin
Spustit audio