Jásir Arafat - nejbohatší ze všech Palestinců
V poslední době se objevilo několik zpráv mezinárodních institucí a světových médií, které odhalují závažné nesrovnalosti v hospodaření palestinské samosprávy, rozšířenou korupci a zpronevěru finančních prostředků. Podrobnosti má GZ.
Podle studie Mezinárodního měnového fondu spotřebuje celých 8% palestinského rozpočtu prezidentský úřad Jásira Arafata, což v praxi činí 74 miliony dolarů. Část údajně plyne na mzdy zaměstnanců a 34 miliony dolarů ročně představuje Arafatovy osobní výdaje. Jen pro srovnání - plat amerického prezidenta nepřesahuje 400.000 dolarů ročně. Za co palestinský předák utrácí tolik peněz, jak s rozpočtem nakládá samospráva a odkud vlastně její prostředky pocházejí?
Až do ustavení palestinské samosprávy byla hlavním představitelem Palestinců Arafatova Organizace pro osvobození Palestiny financovaná Sovětským svazem, arabskými státy a výnosy z daně, kterou ve výši 5 procent svého výdělku museli povinně odvádět všichni Palestinci pracující v arabských zemích. OOP však nežila jen z milodarů, ale podle britské zpravodajské služby měla horentní příjmy z pašování zbraní, obchodu s drogami, podvodů a praní špinavých peněz. Britská národní kriminalistická rozvědka odhaduje majetek OOP na zhruba 14 miliard dolarů.
Dalším zdrojem palestinských příjmů jsou daně z obratu a celní poplatky převáděné Izraelem, částky poskytované Evropskou unií a arabskými státy a humanitární pomoc. Nemalou sumou po podpisu dohod z norského Osla v roce 1993 Palestincům vypomohly i Spojené státy - do roku 2000 tato pomoc představovala 900 milionů dolarů.
Se všemi prostředky palestinské samosprávy nakládá libovolně Arafat, který se od svého návratu z exilu do Gazy v roce 1994 chová, jako by palestinská území byla jeho osobním lénem. Podle nejmenovaných vnitřních palestinských zdrojů nesmí být bez jeho souhlasu zaměstnán ani řidič nebo poslíček, bez něj nedostane nikdo povolení k podnikání a z rozpočtu samosprávy se nevydá jediný dolar.
Podle listopadového pořadu americké stanice CBS dostává z rozpočtu veřejných financí 100.000 dolarů měsíčně Arafatova manželka Suha a jejich osmiletá dcera, které žijí v luxusním hotelu Bristol v Paříži. Arafat si na svá osobní konta po celém světě z rozpočtu samosprávy převádí peníze vybrané na daních, stejně jako osobní finanční dary od světových osobností a politiků, jako jsou saúdskoarabští princové nebo donedávna Saddám Husajn. Také nakupuje akcie a vkládá peníze do investičních fondů. CBS Arafatův osobní majetek odhaduje na jednu až tři miliardy dolarů.
Prostředky z rozpočtu samosprávy plynou především na nákup zbraní. O tom svědčí řada dokumentů s Arafatovým podpisem, z nichž řadu našla izraelská armáda. Jen 10 milionů dolarů stála například dvoutunová zásilka zbraní, kterou v dubnu 2002 převážela loď Karine-A zabavená izraelskými bezpečnostními agenty. Objevené dokumenty pak prozkoumala německá zpravodajská služba, prohlásila je za autentické a konstatovala, že prostředky Evropské unie financují palestinský terorismus. Podle dohod z Osla, které Arafatovi jeho finanční eskamotérství umožnily, jsou peníze oficiálně určeny na "boj proti terorismu". Evropská unie je však pyšná na svou takzvaně vyváženou blízkovýchodní politiku, a tak zatímco Izraeli odmítá dodat náhradní díly k tankům, Palestincům vytrvale přispívá na to, co nazývá "rozvojem".
Palestinská samospráva peníze také například využívá na příspěvky rodinám sebevražedných atentátníků, na nákup bytů a automobilů pro věrné přívržence Arafatova hnutí Fatah, na úhradu účtů za mobilní telefony palestinských představitelů, provoz propagandistických sdělovacích prostředků nebo učebnice s protiizraelským zaměřením pro palestinské školáky. Podle jednoho auditu provedeného palestinským parlamentem bylo takto v roce 1997 zpronevěřeno 36% rozpočtu, což tehdy představovalo 326 milionů dolarů. Žádné postihy ani výměnu úředníků, či snad dokonce ministrů však Arafat neprovedl.
Nedávný dokument BBC zase ukázal, že v letech 1995 až 2000 zmizelo z rozpočtu 900 milionů dolarů, které ministerstvo financí převedlo neznámo kam. Jedním z příjemců těchto prostředků je teroristická skupina Brigády mučedníků od Al-Aksá, která je odnoží Fatahu. Podle BBC dostávají členové Al-Aksá každý měsíc 50.000 dolarů, aby se údajně zdrželi atentátů na Izraelce. Zřejmě jim to ale připadá málo, protože sebevražedné útoky páchají dál.
Částky plynoucí na nezákonné aktivity dosahují stamilionů dolarů. Kdyby je Arafat vynaložil na zamýšlený "rozvoj", nemuselo by dnes 70% palestinských rodin žít pod hranicí chudoby a nezaměstnanost by nedosahovala 65%, jak upozorňuje samospráva, a palestinská území by prosperovala. Zatím ale vzkvétá jen Jásir Arafat s rodinou a hrstka jeho nejvěrnějších nohsledů. Ne nadarmo si dal kdysi bojové jméno Abú Amar - otec budovatel. Pro spoustu Palestinců je stále národním hrdinou a pro mnoho zemí v čele s Evropskou unií jediným právoplatným partnerem pro blízkovýchodní mírová jednání.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.