Jan Vávra: Milion chvilek před vstupem do politiky?
Hnutí Milion chvilek pro demokracii dokázalo dvakrát zaplnit Letenskou pláň stovkami tisíc nespokojených lidí – to se od dob Občanského fóra nikomu nepodařilo.
Protesty proti chování Andreje Babiše pravidelně plnily Václavské i jiná náměstí v řadě krajských a dalších měst. Akce byly sice přerušeny nouzovým stavem, ale toto úterý se hnutí vrátilo, když uspořádalo své pokojné demonstrace na 167 místech České republiky, včetně hlavní akce na Staroměstském náměstí v Praze.
Čtěte také
I když na začátku pražského shromáždění předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář prohlásil „zvítězili jsme“, v reakci na to, že ministr zdravotnictví Vojtěch povolil tři hodiny před demonstracemi politická shromáždění nad pět set lidí, nelze se ubránit rozpačitému dojmu.
Nejde ovšem jen o mimořádnou spořádanost, kterou chvilkaři předvedli, když se rozhodli respektovat sporné nařízení ministra zdravotnictví, a to i přesto, že ho plánovali soudně napadnout. Nakonec kvůli němu zrušili i pochod k sídlu vlády, ačkoli policie předem avizovala, že proti protestujícím nebude zasahovat.
Jaký to má smysl?
První pokoronavirová akce hnutí především vrátila do hry otázku, která se vznášela ve vzduchu už dříve: Jaký je smysl permanentních demonstrací, pokud pomineme příležitost k setkání podobně smýšlejících lidí, možnost si zazpívat se známými osobnostmi, trochu si zaprotestovat a trochu se pobavit?
Čtěte také
Minář dal Andreji Babišovi několik ultimát, která samozřejmě nejen nesplnil, ale pokračuje v plnění svých mocenských a ekonomických záměrů dál stejně jako dřív a popularita jeho hnutí spíše stoupá, než aby ho protesty nějak ohrožovaly.
Jistou frustraci naznačil sám předseda hnutí v rozhovoru pro jeden zpravodajský server. „Je pravda, že i nám, i těm, kteří na demonstrace chodí, dochází trpělivost a část lidí má pocit, že to nemá smysl,“ připustil.
Opozice na prvním místě
A když sledujeme rétoriku představitelů hnutí, vypadá to, že se nyní mnohem více soustředí na opozici než na Andreje Babiše. Nakonec opozici dal Minář vloni na podzim podobné ultimátum jako Babišovi, které ovšem opozice – podobně jako Babiš – zatím nesplnila. Po úterní demonstraci předseda spolku Milion chvilek prohlásil, že má příští týden v plánu schůzky se šéfy opozičních stran.
Možná je tato změna logickým krokem. Vzestup Babišových preferencí jen potvrzuje, že země je dál rozdělená a jakékoli protesty Babišovy voliče v jejich víře nezviklají. Proto Mikuláš Minář mohl usoudit, že je třeba se soustředit takříkajíc na „svoje“ lidi. Vyvolává to samozřejmě spekulace, že se hnutí – nebo možná jen sám Minář – chystá vstoupit do politiky. I když to verbálně odmítá.
Česká populace je známá svým odporem k politice, zejména té stranické, to jí ale samozřejmě nebrání propadnout čas od času kouzlu nějakého politika. Úspěch Milionu chvilek spočívá právě v jeho nepolitičnosti a nadstranickosti. Pravděpodobnost, že by Mikuláš Minář opozici spojil, není příliš velká. Názorové rozdíly opozičních stran jsou stejně velké jako ambice jejich lídrů. Na druhou stranu kouzlo společných poklidných demonstrací časem vyprchá a většina populace – včetně té, co chodí na demonstrace Milionu chvilek – se nechce sama starat o svůj osud a bude ráda následovat nějakého nového spasitele.
Nejen Mikuláš Minář má tedy o čem přemýšlet…
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
Vláda pandemii zneužívá. A když se chceme ozvat, omezí shromažďovací právo, tvrdí Milion chvilek
Ministerstvo vnitra potvrdilo, že se limit 500 osob vztahuje i na demonstrace, přestože ještě koncem dubna tvrdilo, že vládní opatření početnější demonstrace nezakazují.
-
Minář: ANO, SPD, KSČM a Hrad rozkládají demokratické instituce. Zahradil: Nemusíme panikařit
Mikuláš Minář z Milionu chvilek pro demokracii věří, že jsou ohroženy demokratické instituce v Česku. Europoslanec ODS Jan Zahradil ale nevidí důvod „panikařit“.
-
Petr Honzejk: Protest Milionu chvilek byl rozpačitý
Občanskou společnost ale budeme v pokoronavirové době potřebovat víc než kdy jindy. Lidé mají v krizích obecně tendenci semknout se za vládou, ať je jaká chce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.