Jan Macháček: Klausův návrat do politiky

20. srpen 2013

Deník Právo a server novinky.cz dva dny po sobě inzerovaly návrat Václava Klause do politiky. Způsob měl být ten, že bývalá hlava státu vstoupí do strany Suverenita a to se celé přejmenuje na Suverenita Václava Klause nebo Suverenita Klausovci po vzoru SPOZ Zemanovci. Klaus prý jenom čeká, zda se opravdu rozpustí poslanecká sněmovna.

V pondělí to dementoval Kluasův kolega Ladislav Jakl dnes sama Jana Bobošíková. Bylo to tedy celé kachna? To nevíme: řekne-li totiž v Česku někdo, že něco nějak není či nebylo, je to asi potřeba brát v potaz kredibilitu dotyčné osoby. Ani Bobošková ani Klaus nejsou zrovna lidé na jejichž integritu a důveryhodnost bych si sázel.

Spíše se na možnost Klausova politického comebacku podívejme analyticky. Je jisté, že bývalý i současný prezident - tedy Klaus se Zemanem – se spolu na něčem domluvili, leda nevíme přesně na čem a něco si slíbilía my jen nevíme přesně co, ale určitě něco ve smyslu „budeme si pomáhat“. A určitě to je něco víc a něco důležitějšího než uklizení Klausovy manželky do Bratislavy, tak aby byl bývalý prezident v Praze v klidu a bez dozoru.

Naposledy se oba spolu setkali na vrcholu Sněžky, kde Klaus horlivě napomínal občany pískající na Zemana: „že se nestydíte“, volal na ně. Taktéž víme, že oba prezidenti jsou příznivci omezené politické soutěže, která má probíhat v mantinelech které si oni sami určí. Rozdělí si moc a pašalíky a pak budou předstírat, že spolu vedou ideový či ideologický spor, jeden bude dělat, že je pravičák a druhý že je socialista, jeden že je eurohujer a druhý že je euronenávistník, jeden že je sportovec a druhý alkoholik se zálibou v nezdravé stravě apod. A budou čekat, kdo jim to spolkne i s navijákem.

Lepší předstírat soutěž s Klausem než doopravdy soupeřit třeba s Kalouskem. Do toho by se snadno zařídila pacifikace justice a policie, společně by se podlézalo Moskvě a zahraniční politika by se za potlesku obou důchodců zbavila „neblahého“ Havlova dědictví.

Jisté je i to, že Klaus po návratu do aktivní politiky touží a europarlament to spíše nebude - jeho ambice jsou jistě vyšší. Vzhledem k preferencím ODS je úplně jedno jestli bývalá hlava státu bude kandidovat na platformě Suverenita či ODS, protože šance dostat se do sněmovny budou obdobné.

Proti dohodám se Zemanem mluví několik věcí. Zemanovi se daří a všechno mu vychází, v politice probíhá uhranutí důchodcem z Vysočiny a daří se to i bez Klause. Klaus je nepopulární a jeho návrat do politiky si přeje jen 9 procent. Prezident nemá důvod to podporovat, možná si řekne, že Klausovi za jeho služby v kampani odvděčil dost.

A nakonec to, co se obou pánům podařilo narafičit před patnácti lety se určitě znova v plné síle nepovede. Minimálně proto, že nastupující mladou generaci tyto egoistické hrátky obou penzistů už opravdu neosloví. Ani Klaus ani Zeman už nemají nic co by dokázali nabídnout mladým lidem.

autor: Jan Macháček
Spustit audio