Jan Macháček: Co když Trump přijde o Německo

bmw-2970899_960_720_171208-200306_dbr.jpg
bmw-2970899_960_720_171208-200306_dbr.jpg

V Německu propukla určitá panika z toho, že americký prezident Donald Trump možná zavede 25procentní cla na evropské, resp. německé automobily.

Pokud budou opravdu spuštěna cla na evropské automobily, dostanou se americko-německé vztahy po 2. světové válce na své úplné dno.

EU uvalila clo na americké zboží. Jediné, co se dá předvídat, je to, že se Trump zachová nepředvídatelně, říká náměstek Bärtl

02169275.jpeg

Evropská unie od pátku zavádí odvetná 25% cla na dovoz vybraného amerického zboží v hodnotě 2,8 miliardy eur (zhruba 72 miliard Kč) za rok. I vám tak zdraží americké výrobky, ale prý jen ty luxusní.

I když oficiálním důvodem pro zavedení cel na automobily BMW či Mercedes Benz má být bezpečnost Spojených států, tak ve skutečnosti by bylo největším ohrožením americké, evropské (a v souhrnu i atlantické) bezpečnosti právě ono spuštění cel na auta.

Je o tom alespoň přesvědčen Leonid Beršidskij, komentátor Bloombergu, který žije v Berlíně. Beršidskij upozorňuje, že 25procentní cla by vymazala veškerý ekonomický německý ekonomický růst, který má letos činit pouhé jedno procento. Taková cla mohou spolu s brexitem a zpomalením v Číně dokonce vyvolat v Německu recesi.

Beršidskij přitom upozorňuje, že podle průzkumu, který si objednala asociace německo-amerického přátelství Atlantik-Brücke hodnotí 85 procent Němců německo-americké vztahy jako negativní a 58 procent Němců si myslí, že Německo se má více distancovat od USA. 

Americká ústava, tržní ekonomika a maják svobody

Další průzkum, tentokrát od firmy DeutschlandTrend říká, že většina Němců považuje Čínu za spolehlivějšího partnera než Ameriku. Další průzkum zase říká, že Němci považují USA za větší hrozbu pro světový mír než Severní Koreu nebo Rusko.

Jan Klesla: Na čem se Trump s Evropou shodne

summit NATO společné foto; Donald Trump a Theresa May

Vztahy mezi americkým prezidentem a politickými špičkami starého kontinentu se málokdy dají popsat jako idylické a plné porozumění. I přes objímání a úsměvy do kamer našel zatím Donald Trump mnohem méně shody s hlavami největších evropských států a unie, než jeho předchůdci v Bílém domě.

Komentátor Bloombergu se obává, že pokud Američané zasáhnou Němce v centru jejich pýchy a hrdosti, kterou představuje jejich automobilový průmysl, bude to mít už úplně katastrofální dopady na americko-německé vztahy.

Americký prezident si možná chce vyřídit účty s německou kancléřkou Merkelovou, se kterou se nemají rádi, ve skutečnosti si prý odcizí celý německý národ.

Tolik komentátor Bloombergu. Dovolíme si nesouhlasit. Vztahům se říká vztahy také proto, že se týkají dvou subjektů a zodpovědné jsou za ně oba subjekty. Některé věci kritizovali Američané konzistentně i za minulých prezidentů a zvolení Trumpa představuje v tomto ohledu jeden z důkazů toho, že americká trpělivost s Německem má své meze a Američané nyní chtějí, aby se za jejich zájmy někdo bral mnohem jasněji.

Speciál: Přinesl skutečně prezident Trump své zemi prosperitu?

Donald Trump

Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu unie vyzval k národní jednotě a překlenutí rozdílů. Spojené státy podle něj zažívají ekonomický zázrak a ohrozit ho můžou jen nesmyslné války a stranická vyšetřování. 

Rusko-německé plynovody Nord Stream 1 i 2 kritizoval už prezident Obama, ale Němci si z toho dosud nic nedělají. To, že Němci neplní 2 procenta HDP výdajů na obranu, kritizoval rovněž už prezident Obama.

To, že prezidentu Trumpovi vadí německé přebytky v obchodu s USA, vědí Němci dlouho a mohli se pokusit s tím něco dělat. Uvolnit svou příliš přísnou rozpočtovou morálku, zvýšit útraty a investice a posílit poptávku a stabilizaci v celé eurozóně.

Cla na americké automobily v EU jsou vyšší než americká cla na evropské automobily v USA a Německo mohlo v EU dávno prosadit, že se jednostranně sníží.

Jan Macháček

Hlavně ale chybí v Německu politik, který by lidem jasně říkal, že je Američané několikrát osvobodili od tyranie a že Amerika není jen Trump a že byla před Trumpem a bude i po něm. Že Amerika je americká ústava, svoboda, tržní a inovativní ekonomika a stále ještě světový maják svobody.

Mizerná popularita Ameriky v očích Němců je důsledkem toho, že toto nemá v Německu nikdo důležitý odvahu lidem říkat. Nejde všechno svádět jenom na Donalda Trumpa.