Jan Kmenta byl asi jeden z nejvýznamnějších ekonomů českého původu

14. červen 2024

Už v 70. letech se Jan Kmenta zařadil – v oblasti takzvané ekonometrie – mezi světovou špičku. Narodil se v Praze, kde studoval pojistnou matematiku a statistiku. 

V létě 1949 emigroval do Austrálie a díky úspěšnému angažmá na univerzitách v Sydney a v Novém Jižním Walesu získal v roce 1957, jako jediný australský student, stipendium na prestižní Stanfordské univerzitě v San Francisku.

Žil střídavě v USA, Austrálii a Česku. Třináct let před smrtí vyprávěl svůj životní příběh redaktorovi Milanu Hanušovi. Na webu poslouchejte až do 14. července 2024.

autor: Milan Hanuš
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.