Jan Jůn: Británie – zpráva Sue Grayové zveřejněna, ale „čekejme na zprávu policie“

1. únor 2022

Omlouváme se, poučili jsme se a litujeme, ale čekejme na zprávu policie. Takto se dají shrnout pozoruhodně nepřesvědčivé odpovědi britského premiéra Borise Johnsona v zaplněné sněmovně během pondělní diskuse o dlouho očekávané zprávě státní úřednice Sue Grayové ohledně ilegálních večírků v prostorách jeho sídla a kanceláře.

O zprávě s napětím očekávané i proto, že na veškeré otázky opozice i médií a výzvy k rezignaci kvůli údajnému klamání parlamentu odpovídal dosud Johnson a jeho ministři, že je třeba počkat, až co zpráva přinese.

Čtěte také

Ona toho však nepřinesla mnoho. Už také proto, že je nazvána „update“ neboli aktualizace přípravy plnohodnotné zprávy a mnozí konzervativní poslanci žádali během diskuse premiéra o slib zveřejnit později plný text. Zpráva ovšem nikoho nejmenuje, nicméně tón jedenáctistránkového textu je kritický k celé nepatřičné kultuře chování a nedostatku osobní zodpovědnosti v úřadovně premiéra. Tvrdí, že byly vyšetřovány okolnosti šestnácti večírků, a kritizuje účinnost kontrolního a rozhodovacího procesu.

Nekonkrétnost je ovšem záměrná, protože během sestavování zprávy požádala britská policie, která také dvanáct z těchto ilegálních večírků vyšetřuje, paní Grayovou, aby omezila části zprávy dotýkající se policejního vyšetřování „na minimum“, čímž jí vlastně znehodnotila.

Nepoškodit pozici vlády

Jde prý hlavně o známý zahradní večírek se zhruba čtyřiceti účastníky a další raut v premiérově bytě v předvečer pohřbu prince Filipa, oba uprostřed lockdownu. Policie tvrdí, že studuje tři stovky fotografií a pět set stran svědectví právě z těchto večírků.

Čtěte také

Zpráva paní Grayové zdůrazňuje například selhání vedení kanceláře. Tedy způsob chování, těžko obhajitelný před občany, naprostý nedostatek morálních zásad ve státní instituci vyžadovaných a nadměrnou konzumaci alkoholu. Johnson zjevně proto úvodem k diskusi přislíbil kompletní reorganizaci kanceláře.

V odpovědi na prohlášení obvinil vůdce opozice sir Keir Starmer premiéra ze schovávání se za policejní zprávu. Dodal, že sám fakt, že premiér je objektem policejního kriminálního vyšetřování, je důvodem k rezignaci a že i částečná zpráva paní Grayové jej dostatečně viní z nezodpovědnosti.

Čtěte také

Z té Johnsona v diskusi obvinila i expremiérka Theresa Mayová. Vyzvala jej, aby potvrdil, zda, „když zpráva tvrdí, že pravidla nebyla dodržována, on je buď nečetl, nebo nerozuměl, že se týkají i jeho“. Stejně ničivé bylo prohlášení bývalého ministra Andrewa Mitchella, že premiér ztratil jeho důvěru.

Kolik takových poslanců připravených premiéra odvolat opravdu je, se však zjevně do publikace policejní zprávy a plného textu zprávy Sue Grayové nedozvíme. Mnozí asi budou – za nynější vypjaté mezinárodní situace a slíbených vládních opatření proti stovce miliard liber ruských oligarchů (a prý jejich prezidenta) uložených v Londýně – dál čekat, aby pozici vlády nepoškodili.

Jan Jůn

Nejnovější průzkum ovšem potvrdil, že méně než jedna třetina voličů nyní důvěřuje vládě a premiérovi. Přesto se Johnson do publikace policejní zprávy a do následného zveřejnění úplné zprávy Sue Grayové bude zjevně dál držet v premiérském křesle.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.