Jan Fingerland: Roboti ve štetlu aneb Jerusalem Post vyjmenoval 50 nejvlivnějších Židů

30. září 2023

Seznamy vlivných Židů obvykle pořizují dva typy zdrojů. Buď antisemitské organizace, anebo židovská média. Pochopitelně každý s jiným záměrem. Žebříček, který vydal izraelský anglickojazyčný deník Jerusalem Post, patří samozřejmě do té druhé kategorie.

Jerusalem Post vydal svůj tradiční přehled současně s koncem židovského roku 5783 a jedná se formálně o „50 vlivných židovských osobností“. Ve skutečnosti se jedná o mnohem více osob, protože se na jednom místě nacházejí třeba dva nebo tři lidé. Navíc to není žádná soutěž, ale spíše publicistický útvar, který nějak reflektuje vývoj v židovském světě, ale možná také v tom širším, nežidovském.

Dva golemové

Například vloni byl na první pozici ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, i když ten v židovském světě nehraje žádnou úlohu. Ztělesňoval ale nějaké silné globální téma, přinejmenším v očích redakce zmíněných novin.

Čtěte také

Letos se na čele umístil muž mnohem méně slavný. Kolika lidem něco říká jméno Sam Altman? Tento osmatřicetiletý IT specialista a podnikatel stojí za řadou významných počinů, naposledy za chatbotem OpenAI, o kterém se letos tolik mluvilo. Právě Altmanova firma zahájila éru, v níž se k umělé inteligenci poprvé dostaly masy uživatelů. Současně Altman mluví o tom, že je třeba její používání regulovat, aby nebyla zneužita k nekalým účelům, nebo se, lidově řečeno, nezbláznila.

Svět IT je na žebříčku zastoupen opakovaně, nejen v osobě Marka Zuckerberga, zakladatele Facebooku, ale třeba i Američana Jana Kouma, autora WhatsAppu.

Zajímavější kontrapunkt k „vítěznému“ Altmanovi dává muž na druhém místě, Benjamin Netanjahu. Že je to vlivný politik rádi připustí i ti, kdo s ním nesouhlasí. Podobně se na dalších pozicích umístili další hráči velkého sporu o izraelskou justiční reformu, včetně známých hráčů, jako jsou krajně pravicoví ministři Smotrič a Ben Gvir, až po jejich u nás málo vnímané soupeřky, předsedkyni Nejvyššího soudu Ester Chajutovou a nejvyšší státní žalobkyni Gali Baharav-Miarovou.

Čtěte také

Otázka dalšího směřování židovského státu je něco, co  nerezonuje jen v Izraeli, ale i židovském světě jinde, a vlastně všude na Západě a také na Blízkém východě. Mezi propagátorem umělé inteligence Samem Altmanem a Benjaminem Netanjahuem je vlastně možné najít ironickou podobnost – oba pomohli stvořit Golema, z něhož se snadno může stát, nebo už stala, ničivá a těžko ovladatelná síla.

Přesun těžiště

Naprostou většinu pozic žebříčku obsadily osobnosti z Izraele nebo Ameriky. To reflektuje dnešní stav židovského světa, v němž před staletími byly nejvlivnější židovské obce v Severní Africe a na Blízkém východě a ještě před pár generacemi zas Židé v Evropě – těžiště se však přesunulo jinam. Blízkovýchodní židovské obce dnes neexistují a ty evropské jsou po vystěhovaleckých vlnách a holocaustu málo početné, rozdrobené a ve srovnání s americkým a izraelským světem málo vlivné. 

Z evropských Židů tak Jerusalem Post jmenoval třeba Sira Efraima Mirvise, vrchního rabína Spojeného království. Zmíněn je také André Azulay, poradce marockého krále. Mezi osobnostmi, které nějak zasáhly do českého prostředí, je zmíněn také dědic velkého majetku a filantrop Ronald Lauder, někdejší majitel televize Nova. Je zmíněn vedle řady jiných významných dárců, což je v židovském světě velmi výrazný fenomén – třeba by si čeští miliardáři mohli vzít příklad.

Jan Fingerland

Z českého hlediska může být zajímavý ještě jeden detail. Mimo pořadí se umístila izraelská vlajka. Ta se totiž objevuje na demonstracích pro i proti vládní reformě, je to vlastně svědectví o tom, že ani jedna ze stran si nechce nechat tento symbol vzít, tak jak se to stalo v některých rozdělených evropských společnostech. Izraelem obíhá historka, že si sousedé opačných názorů vlajky půjčují, i když je to možná jen útěšná legenda.

 Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio