Jako z akčního filmu

20. únor 2009

vypadá příběh nákladní lodi se šestnáctičlennou posádkou, složenou z deseti Číňanů a šesti Indonézanů, plující pod vlajkou Sierry Leone v pronájmu jedné hongkongské společnosti. Loď New Star připlula do Nachodky s nákladem rýže pro společnost z Novosibirska. Zástupce této firmy ovšem náklad odmítl převzít jako znehodnoť cenný a dopravce zažaloval u místního arbitrážního soudu. Když kapitán lodi zjistil, že mu hrozí přinejmenším zaplacení vysoké kauce, rozhodl se v rozporu s mezinárodně uznávanými pravidly, ostatně možná na pokyn svého rejdaře, opustit přístav bez povolení tamních úřadů.

0:00
/
0:00

Takové věci se samozřejmě stávají, ale rozum zůstává stát nad dalším postupem ruských úřadů. New Star se vydaly pronásledovat dvě strážní lodě Ruské federace, konkrétně Primorje a Mančžur. Ty čínskou loď po třech dnech dostihly a zahájily manévry k jejímu zastavení a vrácení zpět do Nachodky. Podle kapitánů obou ruských pohraničnických plavidel jejich posádky vyčerpaly všechny možnosti přimět New Star k návratu - včetně výstražné palby do vzduchu. Poté Primorje i Mačžur začaly pálit nejdřív na příď a potom i na záď pronásledované lodi. Podle zatím nepotvrzených informací po New Staru vystřelily přes 500 třicetimilimetrových nábojů z palubních automatických kanónů. Jak tvrdí zachránění členové posádky, právě tato masivní palba vedla k poruše motorů jejich lodi a následně i k jejímu potopení. Ruské válečné námořnictvo má jiné vysvětlení: Podle něj se podařilo New Star ke změně kursu přimět a čínská loď se tak potopila až po půldruhém dni zpáteční plavby do Nachodky v silné mořské bouři. Na některých ruských internetových portálech na Dálném východě se však objevil videozáznam, který na svůj mobil pořídil jeden z ruských pohraničníků: Na tomto záznamu se čínská loď jen bezmocně pohupuje ve vlnách a poté se začíná potápět. Ruská námořní pohraniční služba palbu po New Staru potvrdila, ale vinu na potopení ostřelovaného plavidla nepřiznává a naopak tvrdí, že "čínský kapitán pro přežití své lodi v bouři nic neudělal". Čínská úřední místa zatím o celém incidentu hovoří jako o "neštěstí", ale už požádala ruskou stranu o příslušné vysvětlení.

Zatím není zcela jasné, jaká byla role ruských válečných lodí poté, co posádka tonoucího New Staru přestoupila na dva záchranné nafukovací vory. Rusové tvrdí, že na jednom z nich nebyla předepsaná plachtová střecha a že jeho osádka neměla termoobleky, bez nichž se v této roční době v ledových vodách Japonského moře nedá přežít. Osm mužů z druhého voru se podařilo zachránit a jejich svědectví bude nepochybně velice důležité pro další šetření tohoto incidentu s velmi tragickým koncem.

Pro dosavadní průběh celého případu je příznačné, že velení dálněvýchodního ruského válečného námořnictva odmítlo žádost místních médií o komentář k již zmiňovanému videozáznamu s tím, že takový komentář mohou poskytnout jen kolegové z Moskvy. Federální bezpečnostní služba FSB však zatím také mlčí. Pokud se potvrdí, že loď New Star klesla ke dnu poté, co byla vážně poškozena ruskou palbou, bude to znamenat jediné: Z počátku čistě obchodní spor se v Rusku může trestat zničením cizího majetku a zmařením několika lidských životů.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

autor: ldo
Spustit audio