Jakmile se zeptáte, komu mohla otrava Navalného prospět, označí vás za zastánce Kremlu, stěžuje si bývalý diplomat Bašta

16. září 2020

Zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného se po otravě lepší. Další laboratoře potvrdily, že kritik Kremlu byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. „Je to předěl. Dochází ke zlomu ve vztazích zemí Evropské unie k Rusku,“ říká v Pro a proti na Plusu analytik David Stulík z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.

„Byla to poslední kapka, kterou přetekl pohár trpělivosti řady západoevropských politiků a především německé kancléřky Angely Merkelové,“ vysvětluje Stulík a ruské aktivity na Ukrajině, v Sýrii nebo Libyi označuje za „střípky, které se skládaly dohromady“.

Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta považuje Navalného otravu za záminku Západu pro sankcionování Ruska. „Je tlak ze strany Spojených států na Německo, aby byl zastaven projekt Nord Stream 2. A paní kancléřka pro to potřebuje vážný důvod, protože to bude bolestivá záležitost pro Německo i Ruskou federaci,“ říká.

Analytik Stulík ale vysvětluje, že Německo nemůže případné sankce na Nord Stream 2 uvalit: „Mělo by pak problémy v mezinárodních arbitrážích, protože mu pro to chybí právní základ. Nord Stream 2 může být skutečně zastaven, ovšem díky sankcím americkým.“

Trávit někoho, kdo ve volbách nedostane víc jak 1,5 procenta, považovat ho za zásadního protivníka ruského prezidenta, mi připadá přehnané.
Jaroslav Bašta

Bašta věří, že je v zájmu Ruské federace, aby se celá záležitost vyšetřila, a očekává, že spolupracovat bude i samotný Navalnyj, který už oznámil, že se chce do Ruska vrátit.

Čtěte také

„Jako problematické ale vidím označení jedu jako ze skupiny novičok. Jde o ty organofosfáty, které se našly po rozboru v laboratořích v západní Evropě, ale podle ruské strany zcela absentují v materiálech z omské nemocnice,“ zdůrazňuje Bašta s odkazem na ruskou nemocnici, kde o Navalného pečovalo před jeho převozem do Německa.  

Novičok byl původně sovětský bojový dvousložkový plyn, smrtelně jedovat, připomíná Bašta. „Ale z těch šesti otrávených látkou, která je takto nazývána, zemřel jen jeden. Trčí z toho jednoduchá kazuistika, kdy se říká ruský plyn, jedovatý plyn, otrava. Jakmile položíte otázku cui bono, jste označen za zastánce Kremlu,“ říká.

Je pravda, že Navalnyj má v Rusku malou podporu. Ale v opozici je považován za hlavní osobu schopnou ohrozit pozici Vladimira Putina.
David Stulík

Stulík však upozorňuje, že sami ruští lékaři nejdříve konstatovali otravu, pak ale změnili názor. „Těmto vyjádřením bych moc důvěryhodnosti nedával. Rusko v předchozích případech deklarovalo ochotu spolupracovat na vyšetřování, ale za vlastních podmínek, s čímž řada evropských vyšetřovatelů nemohla souhlasit.“

Bývalý diplomat dodává, že protiruské sankce zatím většinou ruské ekonomice prospívají. „Mimo jiné je to vidět v klíčových oblastech, jako je potravinářský průmysl,“ chválí Jaroslav Bašta.

„Potravinářské sankce Rusko uvalilo samo na sebe v reakci na cílené evropské sankce a de facto potrestalo vlastní občany. Řada studií ale ukázala, že na klíčové sektory jako energetika sankce mají efekt,“ konstatuje analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty David Stulík.

Poslechněte si audiozáznam celé debaty.

Spustit audio

Související