Jakékoliv uzavírání je nebezpečné. Člověk musí sledovat, co se děje, myslí si Dalibor Balšínek

Dalibor Balšínek, novinář a manažer

Dalibor Balšínek prošel jako šéfredaktor řadou médií. Začínal jako redaktor Lidových novin, vystřídal pak TV Nova, Spy, Týden, Instinkt, aby se na pár let vrátil jako šéfredaktor a ředitel do Lidových novin. Dnes stojí v čele vydavatelství a jeho stejnojmenného deníku Echo24. „Od začátku jsem byl problematický, protože jsem si šel vždy vlastní cestou,“ říká o sobě.

Vše jsem dělal po svém. Samozřejmě jsem narážel, ale v dlouhodobém horizontu se mi to vyplácelo,“ dodává.

Novinář a manažer Dalibor Balšínek vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV Univerzity Karlovy v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze pracoval jako redaktor Lidových novin. Poté nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odešel do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický bulvár, opustil po necelém roce. Pracoval opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 byl jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stal šéfredaktorem časopisu Týden. V roce 2002 založil časopis Instinkt. Zodpovídal poté jako ředitel a šéfredaktor za Lidové noviny a internetové aktivity skupiny MAFRA. V listopadu 2013 se dohodl s vedením společnosti na tom, že skončí. Ještě téhož roku začal zakládat vydavatelství Echo Media a.s., které v březnu 2014 spustilo názorový deník Echo24.

Srdeční záležitost

Poprvé se stal šéfredaktorem ve svých 26 letech, od té doby získal zkušenosti v řadě komerčních médií. Před šesti lety založil už zmíněné vlastní vydavatelství. Deník Echo24 si udržuje výdělečnou čtenost a Balšínek vysvětluje, že peníze dávají médiu nezávislost. „Nejdůležitější jsou peníze od čtenářů, které dávají redakci největší svobodu. S penězi z inzerce vznikají tlaky,“ říká.

Setrvání v Mafře jsem si všemi různými způsoby falešně obhajovala, říká Petra Procházková

Novinářka Petra Procházková

Novinářka Petra Procházková pracovala v Lidových novinách. „Od chvíle, kdy pan Babiš koupil naše noviny, respektive celou skupinu Mafra, tak jsem si všemi možnými způsoby obhajovala, že část mých kolegů demonstrativně odešla a já jsem zůstala. Je to jako v manželství,“ říká.

Byť je Echo24 konzervativní, žijeme stále atmosférou 90. let. Myslím, že stejně jako tehdy by lidé mezi sebou i dnes měli mluvit a neuzavírat se do bublin. Echo není žádným ghettem. Je to pro mě srdeční záležitost. Mám nejmenší tým, který jsem kdy řídil, dělám to celé v extrémních podmínkách, v podstatě v bytě a v nesrovnatelně nižším komfortu než kdekoli jinde. Ale jsem s tím ztotožněný,“ vysvětluje.

Deníky nesleduji

Média, která opustil, podle svých slov sleduje, ale ne systematicky. „Vypustil jsem deníky, ale čtu všechny internetové servery, včetně Lidovek.cz a Idnes.cz. Jakékoliv uzavírání je nebezpečné pro každého. Člověk musí sledovat, co se okolo něj děje,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím středečním hostem. Dalibor Balšínek se vrátí ke svým studiím na Fakultě sociálních věd UK, ale i k začátkům své kariéry a šéfredaktorství bulvárního titulu Spy.

autoři: Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová

Související