Jak snížit znečištění ve městech?

31. prosinec 2015
02885961.jpeg

Co přinesl Klimatický summit v Paříži? Bude v roce 2016 ještě větší sucho, než letos? Ve čtvrtek byl hostem Studia Leonardo odborník na energetiku a změny klimatu Petr Patočka z Glopolis.

Začátkem prosince se v Paříži konal Klimatický summit starostů (The Climate Summit for Local Leaders). Řešilo se na něm to, že města hledají cestu, jak snížit znečištění a adaptovat se na změny klimatu. Zaznělo, že řešením je investovat do úsporných budov nebo čisté dopravy, spolu s rozšiřováním zeleně v sídlech a zadržováním vody v krajině. Jsou to jen hezká slova, nebo jsou tato opatření už vidět v praxi?

„Jednoznačně už je to trend, který můžeme v dnešní době pozorovat. V současné době, zhruba 10 % všech nových budov nebo rodinných domů je v pasivním standardu. A můžeme vidět zejména v západní Evropě, ale i v dalších zemích světa, že ten trend definování nového urbanismu je vidět a řada představitelů měst si uvědomuje, že je potřeba ty města 21. století stavět opravdu na jiných fundamentech, velmi radikálně snižovat spotřebu a lokální znečištění ovzduší,” říká Petr Patočka.

Budoucnost klamatizace

A jak je to s využívámím klimatizací? „Já bych nazval klimatizace, jak je známe v budovách, spíše za technologii 20. století. Dnes je klimatizace u nových budov postavena na jiných technologiích, například se využívá voda v okolí budov. Klimatizace není ideálním řešením, je vysoce energeticky náročná a je to i problém co se týče zdraví. Současný trend je odklon od této technologie a nové budovy se staví v pasivním standardu a klimatizace, jak ji známe teď, už není potřeba.”

Bude v roce 2016 ještě větší sucho, než letos? „To je velmi obtízné predikovat, jak bude příští rok vypadat. Nicméně, když se podíváme na trend posledních dvaceti let, tak 19 let z posledních 20 byly nejteplejší v historii. Rok 2015 aspiruje na vůbec nejteplejší rok v historii měření a zatím nenasvědčuje nic tomu, že i rok 2016 bude v tomto trendu pokračovat.”

Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu v článku nebo přes iRadio pořadu Studio Leonardo.