Jak dnes spisovatelé mohou bránit svobodu slova?
Spisovatelé a jejich role při udržování mateřského jazyka a svobody slova – to je hlavní téma Radiofóra, které připomnělo 90. výročí vzniku českého PEN klubu a také Mezinárodní den mateřského jazyka, který celý svět slaví z iniciativy UNESCO 21. února.
PEN klub byl od počátku svého vzniku sdružením těch, kteří vládnou jazykem a perem, exkluzivním sdružením literátů, které umocňovalo prioritní roli jazyka a literatury ve své době.
Smyslem PEN klubu vždy bylo dbát o dodržování svobody slova a tisku a též bránit jazyk coby důležitý prostředek k vyjádření kultury a identity.
Ve světě se dnes mluví více než 6000 jazyky, ale tisícům malých jazyků hrozí zánik a během několika generací může až 50 % řečí zcela vymizet.
Jakou roli dnes hrají spisovatelé při záchraně jazyka? Měli by se v jeho prospěch více angažovat? A jakými nástroji dnes mohou spisovatelé bránit svobodu slova a vyjadřování?
Hostem Markéty Ševčíkové byl předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.